Obyvatelia Podsadku by privítali, keby ich miestnu časť Starej Ľubovne zastupoval v mestskom parlamente vlastný poslanec. Myšlienkou sa už zaoberalo mesto. Či to tak v budúcnosti bude, ukážu ďalšie rokovania.
STARÁ ĽUBOVŇA. V miestnej časti sa ľudia cítia dlhodobo na pokraji záujmu. Problémy majú ľudia žijúci v osade s údajne vyše 1300 obyvateľmi aj ich nerómski susedia. Jedni aj druhí z Podsadku by volebný obvod a teda i svojho poslanca privítali.
„Nemáme nikoho, kto by nás zastupoval. V meste, ani vo vláde. Podľa mňa je jasné, že by sme tam mali mať niekoho. Viac by sa riešili naše problémy,“ povedal Ladislav Dunka.
„Keď treba hlasy, tak tu chodia. Ale aby chodili aj ku nám, aby videli, ako žijeme, tak to nie,“ dodal iný osadník.
Poslanca priamo za Podsadek si vedia predstaviť aj nerómski obyvatelia.
„Pre nás sa nič nerobí, to skôr pre osadníkov. Z Podsadku by sme mali mať poslanca. Ak to takto pôjde v spoločnosti naďalej, Slovensko sa nikdy nepostaví na nohy,“ povedala Anna Bibzová.
Za svojho poslanca sú aj ďalší oslovení Podsadčania. „V minulých voľbách niektorí od nás išli kandidovať, ale neprešli. Bez poslanca si nikdy nič nepresadíme,“ poznamenal jeden z nich.
Poslanec Tomko: Uvažujme o obvode pre Podsadek
O Podsadku sa hovorilo na poslednom rokovaní zastupiteľstva. Išlo o časť programu, v ktorom mali poslanci rozhodovať o pridelení ulíc v meste k volebným obvodom.
Organizáciu volieb totiž upravovali v roku 2011, pričom rozhodli, že v budúcom volebnom období budú v Starej Ľubovni dva obvody s 19 poslancami.
Ďalšie zmeny však za pravicový klub navrhol poslanec Ľuboš Tomko (nom. KDH).
„Mali sme rôzne iniciatívy občanov z Podsadku, keď hovorili, že sú na periférii záujmu mesta i poslancov. Možno by to bol ústretový krok, aby sme zriadili jeden volebný obvod pre Podsadek,“ povedal.
Ak by bol Podsadek obvod, musel by mať viac poslancov
Podľa návrhov by sa Podsadek mohol stať tretím volebným obvodom v Starej Ľubovni. Podľa zákona by však nesmel mať iba jedného poslanca, ako znel pôvodne zamýšľaný návrh, ale minimálne dvoch.
„V zákone o voľbách do obecných zastupiteľstiev sa píše, že v každej obci sa utvoria viacmandátové volebné obvody. Jednomandátový by teda nemal byť,“ poznamenal viceprimátor a poslanec Rastislav Stašák (nom. KDH).
V Starej Ľubovni je momentálne 19 poslancov. Vedú sa debaty, ako by ich bolo vhodné rozdeliť medzi volebné obvody s pomerom obyvateľov. Tretí obvod by počtami taktiež zamiešal.
„Návrh o Podsadku nie je zlý, treba ho však poriadne premyslieť,“ poznamenal poslanec Pavol Gurega (KDH).
V súčasnosti ani jeden poslanec v Starej Ľubovni nemá trvalý pobyt v miestnej časti Podsadek. V miestnej časti pritom radnica predpokladá na budúci rok 868 voličov z celkového počtu 12 967 v Starej Ľubovni.
Primátor: Poslanec zo sídliska má riešiť aj Podsadek
Podľa primátora Michala Biganiča (nez.), každého poslanca sa dotýka problém kdekoľvek a akýkoľvek na území mesta.
„Myslím si, že poslanec zo sídliska Západ rieši aj problémy Podsadku,“ povedal.
Poslancom tiež pripomenul, že dva volebné obvody pred dvoma rokmi sami schvaľovali.
„Ak by aj bol obvod v Podsadku, kde je záruka, že poslancom bude jeho obyvateľ? Strana môže na kandidátku nominovať do Podsadku kohokoľvek z hocijakej časti mesta,“ podotkol primátor.
Zároveň naznačil obavy, aby sa o vlastného poslanca neuchádzali aj ľudia z iných častí mesta. Ako príklad uviedol rodinnú zástavbu na Zimnej ulici nad mestom.
O volebných obvodoch plánujú poslanci hovoriť opäť. Má sa tak stať po prijatí príslušného zákona súvisiaceho s voľbami, ktorým sa má zaoberať národný parlament.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.