V biskupskej Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule čoskoro sprístupnia kaplnku kráľovskej rodiny. Vo vestverku, ktorý sa nachádza v podveží, budú prezentovať artefakty z najnovšieho archeologického výskumu. Priestory kaplnky, ako aj najstaršie románske pamiatky z katedrály, zhliadne verejnosť prvýkrát. Až doposiaľ boli ukryté v katedrále.
SPIŠSKÁ KAPITULA. Biskupská katedrála bola postavená niekedy v prvej tretine 13. storočia.
Posledných päť rokov v katedrále prebiehal rozsiahly architektonický a historický výskum, ktorý priniesol celkom novú interpretáciu výstavby katedrálneho chrámu. Výskum tu robili aj archeológovia.
Jeden z najvzácnejších artefaktov z románskeho obdobia je leo albus – biely lev. Plastika kedysi zdobila vstup do katedrály, neskôr ju pre jej vzácnosť presťahovali do vnútra chrámu. V novej expozícii nebude chýbať ani náušnica, ktorú našli pri archeologickom výskume v chráme.
„Aj táto pamiatka nám pomohla presnejšie datovať výstavbu chrámu a lepšie popísať stavebný vývoj katedrály,“ objasnil vedúci archivár v Spišskej Kapitule Vladimír Olejník.
Pôvodne boli dve plastiky
Podľa posledných zistení boli pôvodne dve plastiky – dva biele levy, nachádzajúce sa na západnom priečelí katedrály. Jeden z nich je však už dlhé desaťročia nezvestný.
Zachovaný leo albus našiel vo vestverku svoje čestné miesto. Bude tu vystavených dvadsať najvzácnejších predmetov z románskeho obdobia.
„Našou filozofiou je v tomto malom priestore sugestívne prihovoriť sa návštevníkom katedrály,“ povedal Olejník.
Práve priestory kaplnky potvrdili aj vypálenie chrámu Tatármi v roku 1241, keď sa prehnali našou krajinou.
„Na klenbe je zreteľne vidieť stopy po požiari. Travertín na klenbách je vypukaný, čo spôsobil oheň. V tom čase bol chrám malým neohradeným kostolíkom, ktorý mohli pokojne vyrabovať i vypáliť. Dendrochronológia pomohla datovať hornú zvonovú stolicu do obdobia roku 1273, čo spadá do obdobia tatárskych vpádov,“ doplnil.
Vzácny Spišský graduál
Vestverk je samostatný, od lode chrámu oddelený stavebný celok, spájajúci podvežie a časť medzi vežami do jedného priestoru. Sprístupnený je vlastným schodiskom.
Do vestverku sa vchádza cez knižnicu, ktorá je jedinečnou svojho druhu. Nachádza sa v nej 12-tisíc kníh, z ktorých najvzácnejší a najstarší je Spišský graduál prepošta Juraja z Kežmarku z roku 1429.
Je to liturgická kniha so zápisom gregoriánskeho chorálu. Knižnica je umiestnená nad starou sakristiou, kde mala svoje pôvodné miesto minimálne pred rokom 1796, keď sa jej existencia spomína v Révayovej vizitácii.
Vzácny leo albus. Plastika je prvá, ktorá našla miesto vo vestverku, kde budú vystavené artefakty z románskeho obdobia. Na snímke V. Olejník.
Foto: šim
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.