Štátni ochranári zvažujú, že za vstup do chránených území budú vyberať vstupné. Medzi prvými by mohli byť spoplatnené niektoré časti Vysokých Tatier a Pienin na severe Spiša. Konkrétne oblasti zatiaľ nemajú vybrané.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
VYSOKÉ TATRY. Podľa písomného stanoviska hovorcu envirorezortu Maroša Stana nepripravuje Ministerstvo životného prostredia (MŽP), ani Štátna ochrana prírody (ŠOP) Slovenskej republiky žiadne plošné spoplatňovanie vstupu do národných parkov, či chránených území, vrátane Tatranského národného parku (TANAP).
„V praxi to pre pripravovanú zonáciu vo viacerých lokalitách ani nie je možné,“ konštatoval Stano.
Vyberať vstupné je podľa ministerstva možné už roky. „Túto možnosť však štátna ochrana prírody nevyužíva. Poplatok je príjmom Environmentálneho fondu,“ ozrejmil dôvod, prečo sa vstupné ŠOP neoplatilo vyberať.
Poplatok za vstup do národného parku si uplatnila iba samospráva v Slovenskom raji a ten sa stal jedným z jej zdrojov príjmu.
Zákon zmenil podmienky a tok peňazí
Štátni ochranári budú mať po novom pri výbere vstupného viac kompetencií.
„Pripravovaná novela zákona o ochrane prírody len umožní, aby bol prípadný poplatok príjmom štátnej ochrany prírody. Tá momentálne vyberá vstupné len do jaskýň vo svojej správe,“ uzavrel hovorca envirorezortu.
V súčasnosti platnom zákone sa už nachádza časť týkajúca sa vstupného do chránených území.
„Vstupné tak bude príjmom organizácie ochrany prírody a v navrhovanej novele zákona sa to spresňuje tak, že príjem zo vstupného bude môcť byť použitý len na starostlivosť o príslušné chránené územie,“ vysvetlil Branislav Faško zo ŠOP.
„Financie sa použijú tam, kde boli vybraté,“ doplnil.
Keďže ešte donedávna bola ŠOP rozpočtovou organizáciou rezortu životného prostredia, financie na svoj chod dostávala zo štátneho rozpočtu.
V súčasnosti funguje ako príspevková organizácia. Zo štátneho rozpočtu tak dostáva len časť financií, zvyšné si musí získať z vlastnej činnosti, z rôznych projektov a grantov.
„Medzi tieto činnosti môže patriť aj vyberanie vstupného alebo sprievodcovské služby v chránených územiach. Vstupné bude môcť vyberať organizácia ochrany prírody len na pozemkoch vo vlastníctve štátu, na iných len so súhlasom vlastníka pozemku,“ konkretizoval podmienky spoplatnenia Faško.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.