John Nash spoločne so svojou manželkou navštívil podtatranské mestečko, ktoré patrilo do Baťovho priemyselného impéria. O finančnom odškodnení za Baťov majetok zhabaný na základe Benešových dekrétov povedal len pár slov.
SVIT. Už v poradí 20. výročnej schôdze Klubu absolventov Baťovej školy práce sa vo štvrtok vo Svite zúčastnil i vnuk Jána Antonína Baťu John Nash.
Podľa vlastných slov bol vo Svite už po štvrtý raz. Mnoho ľudí si možno myslí, že potomok siedmeho najbohatšieho človeka v tom čase na svete si môže žiť na vysokej nohe.
John Nash takéto špekulácie vyvracia: „Žijem obyčajným životom človeka, ktorý sa s manželkou stará o tri deti. Každý deň chodím normálne do práce.“
Baťov vnuk v súčasnosti žije v mestečku vzdialenom od Bostonu približne hodinu cesty autom. Pracuje v softvérovej spoločnosti Visible Systems, kde pôsobí ako marketingový manažér a zároveň je aj jedným z vlastníkov.
V high-tech biznise podniká približne 20 rokov, investovať do obuvníckeho priemyslu sa však nechystá.
„O výrobe topánok neviem takmer nič, naopak o softvérovej oblasti toho viem mnoho,“ priznal Nash.
Doma má iba dva páry „baťoviek“, na návšteve Svitu ich však obuté nemal.
Baťova rodina zažila ťažké traumy
Potomok slávneho československého podnikateľa sa síce nechcel veľmi vyjadrovať k aktuálnej situácii súvisiacej s odškodnením rodiny, ale niečo predsa len naznačil.
Odškodnenie nežiada pre vlastný osobný prospech či pohodlný život, považuje to za svoju povinnosť vzhľadom k pamiatke po svojom starom otcovi.
Požiadavka na odškodnenie prišla podľa jeho slov až teraz z dôvodu dlho trvajúceho zbierania potrebných materiálov a dokumentov.
„Mnoho ľudí o tom nevie, že naša rodina bola blízko záhube. Na rodinu bol vyvinutý obrovský nátlak, napokon to zabilo moju mamu. Po skončení druhej svetovej vojny prišli zástupcovia československej vlády za dedom až do Brazílie, kde ho žalovali a súdne spory sa ťahali tridsať rokov,“ opísal rodinné traumy Baťovcov.
Ako John Nash zdôraznil, celý problém vidí aj v morálnej rovine.
„Ak sa opýtate ľudí, čo Baťa dokázal, dostanete iba zlomok informácií. Napísal viac ako 20 kníh, rozbehol fungujúci biznis vo viac ako 50 krajinách sveta, založil 20 miest podobných Svitu po celej zemeguli. Samozrejme, to nedokázal sám, ale vytvoril fungujúci systém, ktorý je okolo nás vidieť doteraz,“ dôvodil Baťov vnuk a dodal, že vo svojom čase predstavoval J. A. Baťa akéhosi európskeho Rockefellera.
Podrobnosti zverejnia na budúci týždeň
Najbližší program Baťovcov na Slovensku pokračuje dnešnou návštevou osláv 75. výročia založenia mesta Partizánske (bývalé Baťovany).
Cez víkend by chceli navštíviť Bojnický zámok a naplánovanú majú i návštevu ďalších miest, ktoré založil ich dedo v Maďarsku a susednom Česku.
V stredu sa v Bratislave uskutoční tlačová konferencia, na ktorej John Nash spoločne s ďalšou Baťovou vnučkou Mariou Barroso a ich právnym zástupcom oficiálne predstaví plány so žiadosťou o finančné odškodnenie za dedov zhabaný majetok na základe Benešových dekrétov.
Absolventi Baťovej školy práce. Vo Svite sa ich zišla približne stovka.
Pomník Tomáša Baťu. Absolventi si zaspomínali na jedného zo svojich chlebodarcov. Foto k článku: Marek Nemec
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.