Tvorivým nástrojom tejto šikovnej Rejdovčanky sú už dlhé roky kreplíky. S nimi vyrába čipkovanú krásu vychádzajúcu z tradícií gemerského regiónu.
REJDOVÁ. Žofia Vilimová patrila k vychýreným čipkárkam, preslávila sa najmä tradičnými gemerskými čepcami.
Jej dielka z gemerskej čipky pozná celé Slovensko, šírili sa z ústredia umeleckej tvorivosti. Žofia paličkovanie naučila aj svoju dcéru Zuzanu.
„Mamka začala s paličkovaním už ako dievča. Naučila ju to jedna miestna čipkárka. Mamku to ihneď zaujalo. Od svojich 11 rokov prakticky celý svoj život paličkovala. Zhotovila mnoho gemerských čepcov. Ona pre to doslova žila. Vždy brávala do ruky vankúš s kreplíkmi (paličky na paličkovanie) a od rána do večera paličkovala,“ zaspomínala Zuzana.
Gemerská čipka je jedinečná
„Je to čipka robená v pásikoch, ktorá sa potom spája. V tom je jedinečná,“ zdôraznila čipkárka. Zuzana po mame zdedila podobu, ale aj šikovnosť pri práci s kreplíkmi. Jej dielka sa tiež dostali do ústredia.
„Keď som im poslala prvú svoju čipku, porovnávali ju s tou maminou, ktorú mali v archíve. Či je taká, akú robievala moja mama. A tak už roky paličkujem aj ja,“ uviedla šikovaná Rejdovčanka a ukazuje nám aj vzorkovník gemerskej čipky, ktorý si sama zhotovila.
Na dečke s rozmermi 30x30 cm nájdete vzory gemerskej čipky. Podľa vzorkovníka sa dá naučiť robiť túto čipku.
„Nie je to však jednoduché. Dokáže to len ten, ktorý to naozaj chce a musí mať aj výdrž a trpezlivosť. Od sedenia pri práci musí byť až stolček horúci, lebo keď budete postávať, nič neurobíte,“ poznamenala s úsmevom Gemerčanka, ktorá si na čipkovanie nájde vždy čas.
Tradícia gemerskej čipky
Urbanovej záleží na tom, aby sa tradícia gemerskej čipky nevytratila. A tak sa každý rok spolu s ostatnými šikovnými čipkárkami z obce zúčastňuje folklórneho festivalu v Rejdovej, ktorý si v tomto roku pripomenul 40. výročie svojho založenia.
Čipkárske remeslo sa však ani v rodine Urbanovej nevytráca. Podľahli mu aj vnučky Z. Urbanovej.
„Pred rokmi, keď sa blížil festival a moje vnučky boli ešte malé, povedali mi, že to chcú s paličkami skúsiť, že na festival urobia nejakú čipku. Paličkovali odušu. Rýchlo sa to naučili a hoci je toho času málo, už to nezabudnú. Môžu sa k tomu kedykoľvek vrátiť a tradíciu gemerskej čipky šíriť ďalej,“ dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.