Minulý týždeň v stredu sa na vedľajšej koľaji na stanici v Poprade zastavil Vlak Lustig, symbolická pripomienka transportov počas druhej svetovej vojny. Vlak je súčasťou 14. ročníka festivalu židovskej kultúry Devět bran.
POPRAD. Hlavnému večernému programu predchádzala výstava pražského Vojenského historického ústavu. Zaoberala sa zaujímavou kapitolou z dejín česko-slovensko-izraelských vzťahov pod názvom „Akce: Důvěrné Izrael“.
Podvečernú prednášku spojenú s predstavením krátkeho filmu viedol riaditeľ inštitútu Archeológia zla Šimon Krbec. Snímka Ravished Armenia, z ktorej sa zachovalo iba 22 minút, zachytáva arménsku genocídu v Osmanskej ríši počas prvej svetovej vojny.
„Ide o prvý hraný film o genocíde, ktorý mal v USA premiéru v roku 1919. Scenár bol tvorený podľa spomienok Aurory Mardiganian, ktorá túto genocídu prežila,“ povedal Šimon Krbec.
Film sa po úspechu na americkom kontinente dostal aj do Európy, ale po pár premietaniach vo Veľkej Británii sa stratil. Skrátená verzia sa našla až po 80 rokoch.
„Dôvodom bol vraj strach, aby film nevyvolal negatívne reakcie v moslimských komunitách,“ dodal Krbec.
Genocídu v Arménsku uznalo dodnes 23 štátov sveta vrátane Slovenskej republiky. Na druhej strane ju neuznáva napríklad aj Česká republika. Ako Krbec podotkol, aj tu zasahuje súčasná politika dotknutých štátov.
Jediná známa vzbura v tábore
Divadelné predstavenie s názvom Modlitba pre Katarínu Horovitzovú vzniklo na motívy novely českého spisovateľa Arnošta Lustiga pod vedením režiséra Petra Kraclíka.
Hlavnou hrdinkou je mladé židovské dievča Katarína, ktoré sa po príchode do koncentračného tábora v Osvienčime dostane do spoločnosti zajatých židovských milionárov z USA.
Jeden z nich, Herman Cohen, zaplatí aj za ňu, aby sa spolu dostali na slobodu. Postupom času však Katarína zistí, že prepustenie nebude také jednoduché.
„Príbeh je sčasti inšpirovaný skutočnými udalosťami. Lustiga inšpiroval historik Erich Kulka, ktorý sa zaoberal okrem iného aj židovskými vzburami. Mladá Katarína sa tesne pred plynovou komorou odhodlala na odvážny čin a v šatni zastrelila dozorcu,“ opísal prípad riaditeľ Krbec. Vzbura trvala približne päť hodín a osobne na ňu dohliadal vysoký nacistický predstaviteľ Rudolf Hess.
Najmä pre mladých ľudí
„Predstavenia robíme, samozrejme, pre všetkých, ale sme radi, keď vidíme v hľadisku mladých ľudí. Tí si môžu živou formou pripomenúť, čo sa voľakedy udialo. Najpodstatnejšie je, aby sme na to nezabudli. Preto robíme to, čo robíme,“ dodal na záver Pavel Chalupa, riaditeľ festivalu židovskej kultúry Devět bran.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.