Rekonštrukcia časti námestia, ktorá trvala niekoľko mesiacov, a ktorú sprevádzali aj vášne či mnoho otázok, je hotová. Mesto stavenisko odovzdalo v novembri v roku 2011, pred niekoľkými dňami stavbu ukončili. Hotové sú aj takzvané drobné úpravy.
ROŽŇAVA. Centrum Rožňavy je vynovené asi na 40 percent. Samospráva má v pláne v modernizácii pokračovať, na rade sú ďalšie časti v centrálnej zóne. Všetko je však otázka peňazí. Mesto preto čaká na vhodné výzvy z európskych fondov.
„Upravovali sme plochy, na ktorých budú trávniky, vysievali sme trávu,“ opísala Tímea Bodnárová z Mestského úradu v Rožňave úplne posledné úpravy.
Okrem toho upravovali aj trčiace káble zo zeme pred reštauráciou Tri ruže a pred miestnou lekárňou. Niektorí ľudia sa zastavovali a krútili hlavami, čo z toho bude.
„Ide o rozvádzače elektrickej energie, ktoré budú slúžiť trhovníkom počas príležitostných jarmokov v meste,“ vysvetlila T. Bodnárová. Káble sú už zahalené plastovým krytom, nemali by preto narúšať estetický dojem na zrekonštruovanom námestí.
Vo vynovenej časti pribudli aj kvetinové záhony. Pre Rožňavu však ostávajú dominantné ruže, ktoré sú vysadené okolo sochy Františky Andrássyovej.
„Rožňava má v erbe tri ruže,“ vysvetlila T. Bodnárová, prečo je práve tento kvet symbolický pre okresné mesto.
Fontána a pódium
V Rožňave v zrekonštruovanej časti vybudovali nové cesty a chodníky, verejné osvetlenie, pribudli tu lavičky či smetné koše. Úplne novými prvkami sú fontána a malé pódium.
Novinky vzbudzovali záujem ľudí a niekedy boli sprevádzané vášňami a negatívnymi emóciami. Malé pódium pripomína totiž ufo. Určené je na komorné predstavenia, vedenie mesta, ktoré sa k tejto téme vyjadrovalo pre Korzár už niekoľkokrát dúfa, že ľudia si na túto stavbu zvyknú a časom ju aj ocenia.
Fontána má byť zase príjemným spestrením námestia, pretože obsahuje osviežujúci prvok, tečúcu vodu. Tá však nie je pitná. Voda by konečne mala vo fontáne prúdiť do konca tohto mesiaca.
Mesto si je vedomé, že niektoré novinky vzbudzujú otázniky. „Mali sme aj otázku, prečo cesta nie je asfaltová, že kocky vraj spôsobujú natriasanie auta. Takáto dlažba je však daná historicky a na spomínanom mieste je dovolená 30–kilometrová rýchlosť,“ vysvetlila T. Bodnárová.
Nespokojní podnikatelia
Ďalšie negatívum počas rekonštrukcie bola nespokojnosť podnikateľov.
Archeologický výskum stavebné práce posunul o niekoľko mesiacov, obchodníci sa sťažovali na odliv zákazníkov.
Dokonca zvažovali súdnu žalobu na mesto. Dnes je všetko ináč, podnikatelia sa tešia, že môžu mať pred svojimi prevádzkami opäť letné terasy.
Menšie problémy mali tesne po skončení stavených prác aj policajti. Zmenil sa tu totiž dopravný režim.
„Čučmianska ulica bola počas rekonštrukcie obojsmerná, teraz však platí pôvodný stav a opäť sa tu môže jazdiť len v jednom smere. Vjazd z Betliarskej ulice bol jednosmerný a teraz je zase dvojsmerný. Prvé dni mali vodiči problém, museli sme tu hliadkovať. Priestupky sme však riešili len napomínaním bez pokuty,“ vysvetlil náčelník Mestskej polície v Rožňave Róbert Hanuštiak.
Páči sa im
Zrekonštruovaná časť námestia sa páči aj ľuďom, ktorých sme oslovili.
„Som rodák z Rožňavy, ale bývam v Košiciach. Prišiel som na návštevu s mojím synom. Je to tu pekné, oddychujeme na lavičke,“ povedal nám Alexander Farkaš.
„Som spokojná, konečne sú opravené tie deravé cesty a chodníky. Len tie trávniky, pozrite sa, semená vyzobú holuby, nič tu nevyrastie,“ povedala nám zase Mária Horváthová.
Podľa projektu stavebné práce mesto stáli takmer 900-tisíc eur. Väčšinu peňazí samospráva získala z európskych fondov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.