SLOVENSKÝ RAJ. Na Slovensku má spolu 650 miest svoju vlastnú turistickú známku. Najviac takýchto lokalít sa nachádza práve na Spiši.
„Je to vlastne drevokresba, je na nej znázornený spomínaný cintorín. Grafik vychádzal z fotografie, známky sú robené v Česku,“ opísal nám Ernest Rusnák, ktorý je šéfom klubu turistov na Spiši.
Cieľom novinky je priblížiť ľuďom, aký je Slovenský raj výnimočný a prilákať do tejto lokality viac turistov.
Doterajšie známky, ktoré si zhromažďujú hlavne zberatelia, zobrazujú rôzne vzácne slovenské lokality.
„Najviac je ich práve zo Spiša. Je to spomínaný Slovenský raj, Vysoké Tatry, Pieniny či Spišský hrad a okolie. Práve pracujeme na známke z Poráčskej doliny,“ dodal E. Rusnák.
Aj nebohý horolezec Ján Čech
Spomínaný cintorín je v Slovenskom raji na Kláštorisku od roku 2010.
„Práve vtedy sme tu položili základný kameň a konala sa tu prvá pietna spomienka,“ vysvetlil otec myšlienky založenia cintorína Vladimír Mucha, ktorý pracuje v Správe Národného parku Slovenský raj.
Cintorín je miestom, ktoré navštevujú turisti a pôsobí ako memento. Pripomína, že národný park Slovenský raj je síce krásna lokalita, môže byť však aj zradný a nebezpečný.
Symbolické pietne miesto tu má 71 ľudí, ktorí zomreli na Spiši v horách raja. Okrem toho sú tu mená odborníkov, ktorí prispeli k rozvoju národného parku.
Ako však povedal V. Mucha, pomník tu nemusia mať len ľudia, ktorí v Slovenskom raji prišli o život.
„Ide aj o ľudí, ktorí zomreli prirodzenou smrťou alebo inde ako na Spiši. Počas života však boli spätí s národným parkom a akýmkoľvek spôsobom sa zaslúžili o šírenie dobrého mena tejto lokality,“ vysvetlil V. Mucha.
Príkladom toho je Smižanec, horolezec Ján Čech, ktorý v rok 2011 zahynul vo Francúzsku.
Novoveská kostolná veža
Cintorín na Kláštorisku zdobia drevené plastiky, ktoré sú zaujímavé tým, že sú vkorenené do zeme.
„Odborníci pracovali priamo na mieste, z odumierajúcich stromov vytesali napríklad Madonu s dieťaťom či postavu mnícha,“ vysvetlil V. Mucha.
V novembri slávnostne osadia na cintoríne ďalšiu plastiku. Znázorňuje novoveskú kostolnú vežu. Autorom je Miroslav Povec.
„Chceme si takto uctiť Uhorský karpatský spolok. Sídlili v Spišskej Novej Vsi a práve oni začali s budovaním turistických chodníkov v Slovenskom raji,“ dodal V. Mucha.
Vladimír Mucha je otcom myšlienky založenia cintorína v Slovenskom raji.
Známka. Ide o drevokresbu. Foto k článku: Erika Karasová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.