Slávnostným spomienkovým obradom si ľudia v Poprade pripomenuli 45. výročie vpádu spojeneckých vojsk na územie Slovenska a zároveň smrti devätnásťročného Jozefa Bonka, ktorý zomrel po streľbe na Námestí sv. Egídia.
POPRAD. Jozef Bonk z obce Hôrka zomrel 21. augusta 1968. „Brat sa chcel schovať do predajne, keď uvidel tanky. Nestihol to a prestrelili mu pečeň,“ uviedla sestra zosnulého Anna Malá, ktorá má desivý výjav dodnes pred očami.
Popradčania si na smutnú augustovú udalosť spred 45 rokov tiež pamätajú.
„Mal som vtedy osem rokov. Pamätám si, že na zemi bola veľká kaluž krvi,“ spomenul si Jozef Hyben.
Príchod okupantských vojsk sledoval z blízkosti Podtatranského múzea, kde býval jeho kamarát.
Pietny akt po prvýkrát sprevádzala malá výstava dobových fotografií z Hybenovej súkromnej zbierky.
„Zbieram staré obrázky a pohľadnice Popradu. Najstaršia pochádza z roku 1904. Zábery z augusta 1968 som zhromažďoval roky, väčšinu z nich mám od ďalšieho pamätníka. Pri tejto príležitosti som ich vystavil, aby pripomínali dejiny tohto mesta,“ doplnil Hyben.
Proti zlu treba bojovať
Spomienkového obradu sa zúčastnil aj Ondrej Krajňák z Ústavu pamäti národa. Podľa neho treba pripomínať udalosti, ktoré sa odohrali počas socializmu.
„Obdobie neslobody treba stále dôrazne pripomínať, aby sa nič podobné už nestalo,“ zdôraznil.
Za dôležitý pokladá boj človeka proti zlu. „Ľudia sa musia postaviť zlu na odpor. A zlom nemyslím len tanky, ale aj iné druhy, ktoré nie sú navonok viditeľné,“ dodal.
Podobný názor má aj Anna Malá. Tiež si myslí, že mladí ľudia majú o vtedajšej dobe nedostatok znalostí.
Potvrdzujú to tiež členovia Svetového združenia bývalých československých politických väzňov, ktoré vydalo niekoľko kníh spomienok z rokov okupácie, pretože o nich existuje len málo zdrojov v knižniciach.
Pri pietnej spomienke sa zastavili aj náhodní okoloidúci, medzi nimi i mladí ľudia. Pamätník Jozefa Bonka ozdobili niekoľkými vencami a tiež jeho fotografiou.
Foto k článku: TASR/Oliver Ondráš
Autor: Monika Nemcová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.