Malé obce už nemajú viac kde šetriť, aby nezhoršili kvalitu života v obci. Neustálym škrtením výdavkov hrozí, že malé obce sa budú ešte viac vyľudňovať. Starosta Červeného Kláštora tvrdí, že za zlé manažovanie verejných financií sa musel nájsť obetný baránok.
ČERVENÝ KLÁŠTOR. Starosta obce Červený Kláštor, ktorá s približne 220 obyvateľmi patrí medzi menšie obce, nesúhlasí s vyjadreniami niektorých členov vlády o tom, že obce nešetria.
Podľa memoranda o spolupráci medzi vládou a Združením miest a obcí Slovenska sa obce s počtom obyvateľov do 2 000 obyvateľov zaviazali schváliť a realizovať svoje rozpočty na rok 2013 na úrovni výdavkov schválených rozpočtov roku 2012.
„V zmysle tohto memoranda sme v obci upravili náš rozpočet pre rok 2013. Žiaľ, už niet kde šetriť tak, aby sme nezhoršili kvalitu života v obci. Možno vo veľkých mestách sa snáď nájde nejaký priestor na väčšie šetrenie, ale u malých obcí je to dosť problém, keď od štátu aj tak dostávame len nejakú almužnu, pretože máme málo obyvateľov,“ uviedol pre SITA starosta obce Červený Kláštor Štefan Džurný.
Šetria, kde sa dá
Obec Červený Kláštor podľa starostu neuskutočnila niektoré investičné akcie, aj napriek tomu, že si vyžadujú okamžité riešenie.
Príkladom je podľa neho kanalizačná sieť. V mzdovej oblasti obec zastavila vyplácanie akýchkoľvek odmien.
Na zníženie nákladov v obecných objektoch samospráva už skôr vymenila staré okná za nové.
V obci sa menej svieti, po polnoci ostávajú svietiť už len svietidlá, kde sú inštalované monitorovacie kamery a na kritických miestach v obci. Úspory prinieslo obci aj zrekonštruované verejné osvetlenie.
Napriek úsporným opatreniam sa obci v uplynulých rokoch podarilo vybudovať základnú infraštruktúru, ako verejná kanalizácia, čistiareň odpadových vôd, plynovod, zemné energetické siete, optické siete, kamerový systém, doriešiť statickú dopravu v obci či dotiahnuť vodovodný rad z nového vodného zdroja zo susednej obce.
Tieto investície sa obci podarili vďaka projektom podporeným z fondov Európskej únie.
„Žiaľbohu v tomto roku nemáme odkiaľ čerpať európske financie, pretože nie sú vyhlásené žiadne relevantné výzvy, ktoré by boli vhodné pre našu obec,“ uviedol starosta.
Starosta: Zlé manažovanie verejných financií
Nevýhodou Červeného Kláštora je podľa Džurného aj to, že obec má pod 2 000 obyvateľov, čo znamená, že obec je zaradená mimo pólov rastu.
„V prípade, že sa štát aj do budúcnosti bude stavať tak macošsky k malým obciam, tie sa nám postupne vyľudnia a zaniknú. Osobne si myslím, že za zlé manažovanie verejných financií, sa musel nájsť nejaký obetný baránok, a tým je podľa predstaviteľov našej vlády práve samospráva, čo si myslím, že vôbec nie je korektné,“ povedal Džurný.
Podobne je na tom aj obec Spišské Hanušovce, kde žije okolo 750 obyvateľov.
„Konsolidáciu verejných financií obec Spišské Hanušovce rešpektuje tým, že rozpočtové výdavky budú na úrovni roku 2012. Pri analýze súčasného stavu v obci je plnenie rozpočtových výdavkov k 30. júnu tohto roka, v porovnaní s predchádzajúcim rokom, nižšie o 12 000 eur, pričom absolútna výška je na úrovni 177 680 eur,“ informoval starosta Spišských Hanušoviec Jozef Dudžák.
Výdavky obce v minulom roku dosiahli 189 750 eur. Tieto údaje sú bez dotácie na prenesený výkon štátnej správy v školstve, kde financie len prechádzajú cez rozpočet obce a v rovnakej výške odchádzajú škole, ktorá je samostatným právnym subjektom.
„Z uvedeného vyplýva, že obec doteraz plní kritéria konsolidácie a verím, že tento trend dokáže udržať aj ku konca tohto roka,“ dodal Dudžák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.