Tie sú už opotrebované. Spoločnosť Steffe Rožňava s. r. o. ich realizuje z vlastných zdrojov. Ide o celkovú investíciu vo výške 300-tisíc eur. Odrazí sa investícia vo zvýšenej cene za teplo pre bežných spotrebiteľov?
ROŽŇAVA. Rozvody na jednotlivých okruhoch plynových kotolní boli vybudované súčasne s výstavbou jednotlivých sídlisk v rokoch 1975 až 1986.
„Nachádzajú sa na konci svojej technologickej životnosti, cca 35 rokov. Naša spoločnosť dodáva teplo do bytových domov cez vonkajšie teplovodné rozvody v celkovej dĺžke 11 640 metrov. Z tohto rozsahu je vymenených za predizolované potrubie 6 686 metrov, čo je približne 57 percent,“ uviedol konateľ spoločnosti Dušan Pavlík.
Ako zdôraznil, výmena vonkajších teplovodných rozvodov za predizolované rozvody je súčasťou celkovej modernizácie tepelného hospodárstva v Rožňave. Tá prebieha po jednotlivých etapách už od roku 1993.
Investície do modernizácie tepelného hospodárstva sa realizujú na základe schválených investičných plánov. V prvých rokoch sa investovalo do kotlov a horákov na jednotlivých zdrojoch tepla, následne sa v súlade s aktuálnou legislatívou inštalovali merače tepla.
„Principiálnou zmenou v dodávke tepla na ústredné kúrenie a teplej úžitkovej vody v rokoch 2005 – 2008 bola inštalácia kompaktných odovzdávacích staníc na jednotlivých odberných miestach, čím sa umožnil individuálny vplyv zákazníkov na parametre v oblasti kúrenia a dodávky teplej vody. S inštaláciou týchto staníc je spojený i prechod zo 4-trubkového systému na 2-trubkový. V súčasnosti sú už všetky odberné miesta v meste zásobované z týchto staníc,“ doplnil konateľ spoločnosti.
Ceny chcú zastabilizovať
Zaujímalo nás, ako sa táto investícia odrazí v cenách tepla pre bežných spotrebiteľov.
Ako zdôraznil D. Pavlík, podnikanie v tepelnom hospodárstve patrí medzi sieťové odvetvie regulované Úradom pre sieťovú reguláciu, podlieha cenovej regulácii, prísnym účtovným pravidlám, ktoré určujú spôsob a dĺžku odpisovania investície.
„Každý druh investície má presne stanovenú dĺžku odpisovania v rokoch. Napr. vonkajší teplovodný rozvod sa odpisuje 30 rokov, pričom v cene tepla sa prejaví výška ročných odpisov. Z toho vyplýva, že investícia má určitý vplyv na fixnú zložku ceny tepla, avšak na druhej strane spôsobí pokles v jej variabilnej zložke. Naším cieľom je, aby sa celkové ročné náklady na teplo v domácnostiach stabilizovali,“ vysvetlil konateľ spoločnosti.
V posledných troch rokoch v Rožňave zrealizovali investície za takmer 3,4 milióna eur. Celková výmena rozvodov v meste, zahŕňajúca zostávajúce okruhy štyroch kotolní, by mala byť podľa plánov ukončená do roku 2020.
Ukončenie naplánované v novembri
Stavebné práce na sídlisku si vyžiadajú aj čiastočnú uzáveru miestnych komunikácií so súhlasom Dopravného inšpektorátu Okresného riaditeľstva PZ v Rožňave. Plánované ukončenie práce je v novembri 2013.
„Uvidíme, či nám potom nezvýšia cenu za teplo a teplú vodu. Som optimistka a verím, že to neporastie,“ uviedla miestna obyvateľka Magdaléna Vanasová.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.