Vzorky vody už majú odborníci. Zisťujú, prečo sa v ňom premnožujú riasy a sinice.
ŠTRBSKÉ PLESO. Štrbské pleso vo Vysokých Tatrách je zakalené a zelené a zarastá riasami a sinicami. Prečo? Odborníci nevedia. Zatiaľ analyzujú vzorky. Odpoveď by mali dať rozbory chemického zloženia vody a porovnania, ktoré robia odborníci z SAV.
Pavol Kráľ sa zaoberá plesom už vyše dvadsať rokov, ale takýto stav si nepamätá. Hovorí, že starnutie jazier a zmeny sú prirodzený vývoj, ale v tomto prípade ho výrazne urýchlil ľudský faktor. „Štrbské pleso je zakalené a zelené. Takéto nebývalo,“ upozornil turista z Galanty. „Má pravdu. Nevieme, čo sa stalo, pátrame po príčinách,“ potvrdil Kráľ.
Pavol Majko, šéf Tatranského národného parku, tvrdí, že odborníci už niekoľko rokov avizujú zmeny chemického zloženia vody v plese. „Toto je dôsledok. Pamätám si Štrbské pleso ako dieťa, určite už nie je krištáľové.“
Voda sa nežiaduco obohacuje (eutrofizácia) najmä o zlúčeniny dusíka a fosforu, ktoré podporujú rast rias a siníc. Prináša zhoršovanie biologickej rovnováhy a kvality vody. Zmeny môžu byť nezvratné pre život v plese, napríklad zmenou svetelnosti či kyslíkového režimu.
Štrbské pleso je pravdepodobne jediné na svete, kde ešte žije sladkovodná severská ryba síh maréna v čistej forme. Nedávno vylovili a pustili späť takmer polmetrový kus. Majko odhaduje, že ich môže byť v plese okolo päťdesiat.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.