Monika Kocúrová z Novoveskej Huty má v záujme takéto tiché miesto vytvoriť aj na cintoríne v Novoveskej Hute. So svojimi predstavami oslovila aj mesto. To pomoc prisľúbilo, ale ďalší krok už neurobilo.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Monika Kocúrová pracuje ako kostolníčka v Novoveskej Hute už 14 rokov a na pohreboch sa zúčastnila nespočetnekrát.
Ako hovorí, až 90 percent miestnych po úmrtí svoju poslednú cestu na cintorín absolvuje práve z kostola. Na srdci jej leží súčasný stav cintorína, a preto svoje požiadavky adresovala mestu.
V Novoveskej Hute v súčasnosti pochovávajú na spodnom a vrchnom cintoríne, ako ho miestni medzi sebou pomenovali. Do hrobov spodného cintorína, ktorý je najstaršieho dáta, opäť začali pochovávať nebožtíkov.
„Je to posledná rozlúčka s milovaným človekom a každý z pozostalých to vníma veľmi sugestívne. Je smutné, že po cintoríne sa treba doslova predierať pomedzi hroby, lebo chýba ulička na prechod. Je to náročné a namáhavé nielen v lete, ale hlavne v zimnom období, keď sa šmýka a je sneh,“ vyjadrila sa pani Kocúrová.
Úzka vstupná brána
Najväčším problémom je podľa nej vstupná dolná brána.
„Je to doslova len chodník do cintorína. No hlavne vojsť cez túto bránu do cintorína s nebožtíkom v truhle je priam hrôzostrašné. Požiadala som mesto, aby sa na to prišli pozrieť a urobili bezpečný a dôstojný prístup do cintorína. Verím, že to bude skôr, kým sa niečo nepríjemné nestane. Hádam sa nebude čakať dovtedy, kým tam nosiči aj s truhlou nepadnú dole medzou, lebo úzka cestička a vchod sú skutočne z hľadiska bezpečnosti nevhodné,“ uviedla.
Obyvatelia Huty začali využívať na pohreby v starej časti cintorína časť plota, ktorý oddeľoval materskú školu od cintorína. V lete, keď je škôlka zatvorená, sa cez tento „vstup“ nie je možné dostať.
Zosúvajúca pôda
Priestory cintorína sme navštívili aj my. Hlavný vchod je úzky a keď otvoríte obe časti brány, vstup do neho s truhlou je prakticky nemožný.
Hroby sú umiestnené v kopcovitom teréne. Mesto pred niekoľkými rokmi zosúvajúcu pôdu zabezpečilo kovovými podstavcami, ktoré si vyžadujú pri ich obchádzaní maximálnu pozornosť. Trávu obrastajúcu hroby by bolo potrebné pokosiť.
„Pietne miesto najmä v nedeľu po omši často navštevujú pozostalí. Starí ľudia majú problém dostať sa k hrobom bez toho, aby nespadli. Pridŕžajú sa preto blízkych pomníkov. Minule sa jeden zosypal,“ zaspomínala Kocúrová.
Pripúšťa snahu mesta v minulosti zlepšiť technický stav cintorína.
„Urobilo sa vysoké pletivové oplotenie na severnej strane, v strmej časti máme urobené kovové zábradlie, v blízkosti je zdroj vody. Chápem, že so vzniknutým stavom sa už nič robiť nedá. Bolo by dobré upraviť kovové výčnelky, ktoré nebezpečne vytŕčajú zo zeme,“ prízvukuje.
Radnica hovorí o nedostatku peňazí
V liste mestu v marci tohto roku sa M. Kocúrová sústreďovala tiež na prázdnu, ešte zelenú plochu nového cintorína. Tu by sa nemalo zabudnúť na širšie uličky medzi náhrobnými kameňmi.
Odpoveďou jej bola požiadavka z oddelenia komunálneho servisu na spoluprácu s predstavou vylepšenia terajšieho stavu šikmej nástupnej plochy. „Doteraz sa mi nikto neozval. Verím, že sa na mňa nezabudlo,“ nádeja sa sympatická dôchodkyňa.
O stanovisko sme požiadali vedúceho oddelenia komunálneho servisu Jána Olejníka. Ten krátko reagoval, že jediným zádrhom riešenia problému vstupnej časti cintorína v Novoveskej Hute je nedostatok financií v mestskej kase.
Vstupná brána na cintorín. Pre vstup s truhlou je veľmi úzka.
Odstránené pletivo na plote. Pozostalí priestor využívajú pri pohreboch.
Foto: ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.