HNIEZDNE. Pomenovanie obce Hniezdne má slovanský pôvod, názov je odvodený od slova hniezdo či gniazdo, ako sa mu hovorí v poľskom preklade. Práve na základe tohto odvodenia sa ustálil súčasný názov obce Hniezdne, ktorý bolo zavedený v roku 1948.
Bociany a pre nich typické hniezda ovplyvňovali život v tejto obci nielen v minulosti.
Odháňa im bociany z hniezda
„V minulosti volali obyvateľov obce bocianári, pretože v obci hniezdilo množstvo bocianov,“ informoval manažér Nestville Parku František Strela.
V turistickom areáli je vztýčený stĺp s košom, na ktorom sa nachádza príprava hniezdiska pre bociany. Zatiaľ je však prázdne.
Ako sme sa v obci dozvedeli, niekoľko okrídlených záujemcov o toto hniezdo sa už našlo. Vždy ich však odohnal miestny bocian, ktorý na neželaných prisťahovalcov aj zaútočil.
„Naše hniezdo preto bociany z okolia využívajú skôr ako letné sídlo, keďže v usadení im bráni miestny konfliktný jedinec,“ povedal Strela o teritoriálnom správaní sa bociana z Hniezdneho.
Jozef Hybler: Agresívne správanie je skôr výnimkou
Na netradičné reakcie bocianieho samca z Hniezdneho sme sa opýtali zoológa Štátnych lesov Tatranského národného parku Jozefa Hyblera.
„Agresívne správanie sa bocianov je skôr výnimkou, počas hniezdneho obdobia môže toto správanie vyvolať vyššia hladina hormónov,“ dôvodil Hybler a doplnil: „Občasné škriepky o hniezdny materiál alebo lepšie miesto na hniezdenie je možné pozorovať v lokalitách s väčším výskytom bocianov.“
Ako ďalej uviedol, určitým faktorom môže byť aj strata partnera, ktorého si bociany hľadajú na celý život.
Bocian pohlavne dospieva v treťom roku života. Staršie a skúsenejšie bociany sú dominantnejšie a priebojnejšie vo vzťahu ku mladším jedincom.
Do svojich hniezdísk sa každoročne vracajú na to isté miesto, prekonávajúc tisíce kilometrov a množstvo nástrah. Na zimu odlietajú až do strednej a južnej časti Afriky.
Jediné bociany žijú na fare
Aktuálne tak v obci žije iba jediný bocianí pár. Pôvodne sa však bociany usadili na komíne fary a ako hovoria miestni, hniezdili tam od nepamäti. Nový domov tak našli v pripravenej náhradnej klietke na stĺpe v záhrade farnosti, keďže aj vplyvom ich činnosti bola nutná výmena strechy domu.
Ako sme sa mali možnosť presvedčiť, bociany majú v záhrade potrebný pokoj a nerušene sa prechádzajú po tráve spoločne s pasúcimi sa ovcami.
„Bocian biely na rozdiel od bociana čierneho vyhľadáva otvorenú krajinu, nie súvislé lesné komplexy. Pravdepodobne s úbytkom mohutných solitérnych stromov, ktoré mu slúžili na stavbu veľkého hniezda, sa dostal do blízkosti človeka,“ vysvetlil Hybler dôvody stavby hniezda v blízkosti ľudských obydlí.
Bocian ťaží z činnosti človeka
Bocian vyhľadáva vyvýšené miesta práve pre možnosť ľahkého pristátia a vzlietnutia.
„Výhodou je aj lepšia ochrana, ak by hniezdil na zemi, riziko zničenia znášky či úhynu mláďat by bolo väčšie. Neochránili by hniezdo pred diviakom alebo šikovnou líškou, nehovoriac o poľnohospodárskych strojoch,“ dôvodil zoológ Štátnych lesov TANAP-u.
Prítomnosť človeka tak bocian využil vo svoj prospech. Ani predátori ako orol sa neodvážia hľadať potravu priamo v dedine.
„Bocian vďaka svojej prispôsobivosti využil to, čo mu človek nevedomky ponúka - množstvo hrabošov na poliach, veľa chutných žiab na kosených lúkach – doslova prestretý stôl plný dobrôt, chodiac za kosačkou alebo pri jesennej orbe,“ uzatvoril Jozef Hybler.
Fakty
Základné údaje o bocianovi bielom
Výška: samec 90 cm, samička 80 cm
Váha: samec 2,9 – 4,4 kg, samička 2,7 – 3,9 kg
Dĺžka zobáka: samec 16 – 20 cm, samička 14 – 19 cm
Dĺžka tela: samec 110 cm, samička 100 cm
Rozpätie krídel: samec 200 cm, samička 190 cm
Sfarbenie: biely s čiernymi letkami
Farba očí: tmavohnedá
Farba zobáka: červená
Farba nôh: červená
Hlasový prejav: klepotanie zobákom, syčanie
Pohlavná zrelosť: v treťom roku života
Dĺžka života: podľa okolností 8 – 10, max. 27 rokov
Rozlíšenie samca od samice: mohutnejší vzrast, širší koreň zobáka
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.