Zo Spiša, z Nálepkova, pochádza najviac slovenských romantických kníh písaných v súčasnej dobe. Jana Pronská skĺbila vymyslené príbehy lásky s konkrétnymi historickými udalosťami. Vyslúžila si tým pomenovanie kráľovná slovenských historických romancí.
NÁLEPKOVO. Na knižných pultoch je šesť z jej titulov, koncom roka vychádza ďalší.
Okrem toho má plodná autorka v počítači už ďalší, takmer hotový príbeh plný vášnivej lásky, zrady aj temných udalostí, tak typických pre stredovek. Každý rok táto Spišiačka napíše jednu knihu.
Pronská sa vo svojej tvorbe zameriava výlučne na stredovek, ktorý bol tak nevďačný pre ženy.
Obvinené z čarodejníctva či iných nezmyselných činností sa neraz dostali do krutých mučiarní a zomierali upálené na hranici.
Hoci je Pronská romantička a verí v dobro, je nútená komponovať do svojich diel aj násilie.
„Stredovek bol síce veľmi zlým obdobím pre ženy, ale je úžasný pre súčasných spisovateľov. Veľmi veľa dokumentov totiž ľahlo popolom, čo je dobrou príležitosťou pre fantáziu. Bohužiaľ, ženy nemali takmer žiadne práva, dokonca sa mi podarilo objaviť jednu listinu, v ktorej sa píše, že muž mohol svoju ženu rozsekať aj rozštvrtiť tak, aby prežila. A keď po takomto čine žena zomrela, pokiaľ muž tvrdil, že bola neposlušná, zbavili ho obvinenia. Muž mohol svoju ženu biť, týrať aj obrať o majetok,“ hovorí spisovateľka zo Spiša.
Na východe sa cíti dobre
Pronská žije v dedine Nálepkovo v okrese Gelnica. Hovorí, že sa cíti na východe republiky ako doma.
V každom románe opisuje historickú udalosť v spojení s krásnym príbehom lásky aj s konkrétnym miestom.
Láska a česť je z Košíc a okolia. Hriech prvej noci sa spája s Richnavou a Prekliata láska zase so Solivarom.
„Na konkrétne miesta sa vyberám osobne, zapamätám si okolitú prírodu, kadiaľ tečie potok, kde sa nachádza vysoký vrch. Tieto záležitosti sú totiž nemenné, preto ich komponujem do mojich románov. Fakty súvisiace s historickými udalosťami si naštudujem, ide napríklad aj o spôsoby boja, typ zbraní a podobne,“ hovorí spisovateľka zo Spiša.
Vo svojich románoch je verná aj svojmu pôvodnému povolaniu, ktoré vyštudovala. Ako geologička nezabúda opisovať baníctvo, ťažbu zlata, striebra či drahých kameňov.
Inak v súčasnosti je pani Jana ekonómkou v rodinnej firme, stará sa o tri deti a domácnosť. Medzitým tvorí.
Tvrdí však, že je úplne závislá od pani múzy. Niekedy totiž nedokáže napísať ani riadok niekoľko mesiacov, potom za tri týždne napíše podstatnú časť knihy.
„Alebo si večer ľahnem spať okolo desiatej, v noci okolo druhej ma však pani múza zobudí. Sadnem ku počítaču a píšem. Pripravím deti do školy a znovu píšem, kým doslova neodkväcnem,“ s úsmevom opisuje svoj spôsob práce J. Pronská.
Aj v češtine
Dve z kníh J. Pronskej sú preložené do českého jazyka. V poslednej zo svojich kníh, ktorá vyjde koncom roka s názvom Kliatba, zašla táto autorka aj do mystiky.
Motivovala ju aj keltská legenda, podľa ktorej najsilnejšia zo všetkých kliatieb je vraj tá, ktorú vysloví matka zabitého dieťaťa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.