V miestnej partii strihačov je otec so synom, aj dvaja bratia.
NÁLEPKOVO. V týchto dňoch ovce absolvujú letný strih. Ovčiarstvo je však v Gelnickom okrese, podobne ako na celom Slovensku, na ústupe.
V čase socializmu len v Nálepkove a okolí mali deväť salašov a približne 4-tisíc oviec. Dnes ich je tu menej ako dvetisíc.
Strihanie by ich neuživilo
Ovce treba strihať dvakrát v roku. Letný strih sa koná v júli, nasleduje zimný v decembri.
Partia miestnych mužov vykonáva túto prácu popri svojom hlavnom povolaní, pretože by ich neuživila.
Ján a Miro Zakuciovci sú z neďalekej Závadky, mladší z bratov (38 rokov) podniká, v obci má predajňu potravín, okrem toho je zástupcom starostu.
Všetci strihači sa tejto činnosti priučili už ako tínedžeri, ovčiarstvu sa v regióne venovalo veľmi veľa rodín. „Otec bol bača, strihám od mlada, je to už 45 rokov,“ opisuje nám Michal Repaský.
Túto činnosť zdedil po ňom aj jeho dnes 40-ročný syn. Ján Batory sa do Hnileckej doliny priženil z Lendaku, z oblasti, kde tiež dominovalo ovčiarstvo.
„Ako osemročný som pásol ovce, už ani neviem, kedy ma učili doma ich aj strihať. Mám štyri deti, z toho dvoch synov, ani jeden nemá záujem naučiť sa túto činnosť. Mladí sú už iní, práca okolo oviec je ťažká, dnes by chcel každý pracovať len s počítačom,“ opisuje ďalší strihač.
Najmladší strihači majú doma školopovinné deti, hovoria, že kým dorastú, ovčiarstvo už zanikne, ani ich nestihnú naučiť strihať ovce.
Z Nálepkova putuje vlna do Poľska, tamojší výkupcovia dajú za kilogram vlny o päť centov viac ako ich slovenskí kolegovia.
Títo páni strihajú ovce už niekoľko desaťročí.
FOTO: kar
Ovce sú po ostrihaní zmätené
Na strihanie oviec je nutná technická výbava, strihači hovoria, že investícia predstavuje asi dvetisíc eur. Stroje však hlavne podedili, ale nutná je údržba a brúsenie nožov.
Za jednu zmenu stihnú šikovní strihači zbaviť vlny asi 500 oviec. Tie sú väčšinou plaché, neskôr sa upokoja.
Bača Ondrej Tiburák nám vysvetlil, že v prvý týždeň po ostrihaní sú ovce mierne zmätené, nespoznávajú jedna druhú po pachu.
„Vzájomne sa oňuchávajú, potom sa už spoznávajú podľa bečania,“ s úsmevom hovorí bača Ondrej.
Ovce musia strihať hlavne z hygienických dôvodov. Okrem toho, v čase letných horúčav je bohatá vlna pre ovce trápením.
Predaj vlny nie je pre poľnohospodárov výnosným obchodom ako kedysi. Ako nám povedali v Agrofarme v Nálepkove, za kilo vlny dostanú 45 centov.
Z jednej ovce je asi 1,60 kilogramu vlny, strihač inkasuje 70 centov, zaplatiť treba aj pomocníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.