Kauza okolo vybudovania Pamätníka baníckej práce na Námestí baníkov v Rožňave sa ťahá už takmer desať rokov. Mestským poslancom sa opäť dostala na stôl žiadosť o jeho vyfinancovaní a osadení do centra. Či pamätník uctievajúci tvrdú prácu baníkov bude niekedy jednou z dominánt zrekonštruovaného centra, ostáva veľkou neznámou.
ROŽŇAVA. Prvýkrát sa témou vybudovania Pamätníka baníckej práce na Námestí baníkov zaoberali volení zástupcovia mesta v decembri 2003.
V uznesení odklepli, že pamätník na tomto námestí postavia. Dnes po desaťročí je jeho budúcnosť otázna.
Dôchodca Arpád Kavečanky bol jedným z aktivistov za postavenie pamätníka. Dvanásť rokov pracoval ako predseda gemerského baníckeho spolku Bratstvo v Rožňave.
„V roku 1999 po útlme baníctva sme si v spolku povedali, že sa pokúsime zachovať tradície po banskej činnosti. Prvá písomná zmienka o dobývaní je z roku 1243. Rožňava sa rozvíjala vďaka baníctvu a hutníctvu v tomto kraji. Vzhľadom na túto skutočnosť sme sa rozhodli pre pamätník baníckej práce. Ten mal byť súčasne aj pietnym miestom pre všetkých, ktorí položili v bani svoje životy,“ vracia sa do spomienok A. Kavečanky.
V roku 2003 schválili na zastupiteľstve, že pomník sa postaví pred OKC. Spolok nebol naklonený tejto myšlienke.
O rok neskôr prijali poslanci uznesenie, že sa pamätník postaví na námestí počas jeho rekonštrukcie.
Masív sideritu
„Keď sa vlani začalo s obnovou námestia, pripomenuli sme sa so žiadosťou. Od mesta sme dostali kladnú odpoveď s poznámkou, aby sme presne uviedli lokalizáciu a zaslali podrobne spracovaný námet. Architekt Ján Rusnák, ktorý sa podieľal na architektonickom riešení obnovy centra, zapracoval do koncepcie aj pamätník,“ vysvetľuje.
Z dvoch alternatív sa členovia Bratstva rozhodli pre masív sideritu, ktorý predstavuje princíp ťažby železnej rudy. Na masíve budú dve tabule navždy pripomínať, kedy sa začala a kedy skončila ťažba.
Polemika
Rožňavskí poslanci na tohto ročnom júnovom zasadnutí hodnotili návrh a umiestnenie pomníka.
Podľa názoru Radoslava Kovácsa (nez.) umiestnenie pamätníka nie je vhodné na námestie, pretože centrum zvládne len určité množstvo a kvalitu artefaktov. Navrhol pamätnú tabuľu, ktorá by mohla vhodne zapadnúť do koloritu námestia.
Poslanec Matúš Bischof (OKS) reagoval na predložený návrh slovami, že ho pokladal za žart.
„Ako historik a dejepisár som o histórii mesta dostatočne informovaný. Rozhodovať sa na základe obrázkov sa mi zdá nevhodné. Najlepšie bude celý návrh kompletne prepracovať a verejnou diskusiou osloviť ľudí, čo vôbec chcú. Šiel by som skôr cestou opravy baníckej fontány a múzea,“ vyjadril sa.
Ivan Kuhn (OKS) sa rozhodol nehlasovať z dôvodu finančného. „Neviem si predstaviť, čo by na našu adresu povedali Rožňavčania, vrátane bývalých baníkov. Z estetického hľadiska ako radového občana sa mi návrh nepáči. Je vhodné otvoriť priestor pre verejnosť a odborníkov,“ podotkol.
Zoltán Beke (nez.) podotkol, že práca baníkov a tisícročné baníctvo si zaslúži oveľa dôstojnejší pomník, než ten z vypracovaného dokumentu.
Navrhol vypísať verejnú súťaž na vypracovanie projektu vyhotovenia umeleckého diela znázorňujúceho prácu baníctva a osloviť obyvateľov, aby pomohli verejnou zbierkou.
Ján Lach (Most) za najvhodnejšie miesto považoval stred kruhového objazdu na začiatku mesta.
Rozčarovanie
Na otázky poslancov, či predložený zámer nezasahuje do rekonštrukcie námestia, primátor Pavol Burdiga (Most) odvetil, že kompetentné inštitúcie nie sú proti postaveniu pamätníka pred alebo po kolaudácii námestia.
Zastupiteľstvo nakoniec prijalo uznesenie, v ktorom schválilo vybudovanie Pamätníka na Námestí baníkov. Finančné prostriedky na jeho zhotovenie sa budú musieť získať verejnou zbierkou a darmi.
„Som z toho rozčarovaný a pomaly strácam chuť. Veď to predsa nerobíme pre seba, ale mesto. Tradícia a lokálpatrotizmus ide v iných mestách ruka v ruke, len v Rožňave nie,“ vyjadril sa po skončení rokovania A. Kavečanky.
Návrh Pamätníka baníckej práce.
Foto: ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.