Koncepcia nového zákona o odpadoch je už na svete. Zdá sa, že Gemerčania túto skutočnosť plne využívajú.
ROŽŇAVA. Navštívili sme dve zo šiestich takýchto prevádzok v okresnom meste Rožňava. Prevádzkovatelia hovoria o zvýšenom obrate.
Ľudia vypratávajú pivnice, pôjdy, šopy a do zberní nosievajú staré železné predmety.
Radiátory, sudy, kotly, rúry, hrdzavé pletivá aj domáce spotrebiče, náhradné dielce z áut... Zamestnanci v zberniach sa majú čo obracať.
„Obrat nám stúpol o sto percent. Ľudia nosia železný odpad, ktorý nájdu doma, aj taký, ktorý skladovali v pivniciach či v iných priestoroch. Stalo sa nám, že zákazník k nám doniesol tristo kíl starého železného odpadu,“ opísal vedúci Kovozberu Ján Laskovič.
Aj deravé plechové sudy
Podobné skúsenosti má aj ďalší prevádzkovateľ zberne druhotných surovín Štefan Rakottyai.
„Ľudia nosia dokonca aj deravé plechové sudy, ktoré mali v záhradách na zachytávanie dažďovej vody. Sú tu predmety od výmyslu sveta. Nosia aj domáce spotrebiče ako sporáky či mikrovlnné rúry, s tým, že elektrické káble vyberú,“ opísal tento prevádzkovateľ.
Aj jemu stúpol mesačný obrat, a to asi o 2-tisíc eur. V zberni sme stretli Dušana Gunára z Gemerskej Polomy. Za železo dostal od výkupcu viac ako dvadsať eur. „So susedom sme dali dokopy staré plechy, doviezol som ich predať,“ povedal nám.
Podpisujú petíciu
Gemerčania okrem toho podpisujú petíciu proti novému zákonu, podľa ktorého fyzické osoby nebudú môcť predávať železný odpad v zberniach. Ministerstvo životného prostredia SR zmenou reaguje na veľmi časté krádeže kanálových krytov či dokonca železných krížov z cintorínov.
Ľudia podpisujú petíciu v troch zo šiestich rožňavských zberniach. „Nechcú nosiť železný odpad do zberného dvora zadarmo. Čo sa týka krádeží, závisí všetko od výkupcu, ako sa zachová. Pracujem niekoľko rokov v tejto sfére, dokážem už rozoznať kradnuté veci, hoci ich zlodeji aj rozpília na malé kúsky,“ tvrdí Š. Rakottyai.
Spomína, že do zberne už zlodeji takto doniesli pamätné tabule, preto okamžite privolal políciu. Iný predajca nám povedal, že v Tornali, kde býva, zlodeji vlani pokradli železné rohožky na celom sídlisku.
Nechali si otvorené dvere
Vláda SR už predminulý týždeň schválila koncepciu nového zákona o odpadoch.
„Konkrétne paragrafové znenie zákona envirorezort predloží vládnemu kabinetu do konca tohto roku,“ informoval hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.
Zákon okrem iného rieši aj úplný zákaz výkupu odpadu z farebných kovov a iného kovového odpadu od fyzických osôb alebo výrazné sprísnenie podmienok výkupu. „Ministerstvo týmto opatrením chce zabrániť krádežiam kanalizačných poklopov, transformátorov, káblov či predmetov z kostolov a cintorínov alebo pamätných tabúľ,“ dodal M. Stano.
„Rezort si nechcel úplne zavrieť dvere, lebo diskusia ohľadom úplného zákazu výkupu respektíve jeho silného obmedzenia stále pokračuje aj so zástupcami zamestnávateľov. Nechali sme si do paragrafového znenia otvorené dvere, aby sme si to dôsledne a dôkladne vydiskutovali,“ povedal minister Peter Žiga (Smer).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.