V utorok sa konala smútočná rozlúčka s jednou z prvých dvoch slovenských obetí terorizmu, Petrom Šperkom. Pokloniť sa pamiatke človeka úzko spätého so životom v horách prišlo vyše tisíc ľudí.
VYSOKÉ TATRY. Od 11. hodiny sa širokej verejnosti otvorili dvere na kongresovej sále tatranského Grandhotela Bellevue, v ktorom na svoju poslednú cestu Tatrami čakal tragicky zosnulý horský vodca, skialpinista, horolezec a profesionálny horský záchranár Peter Šperka.
Šperku zavraždili 23. júna v Pakistane pod horou Nanga Parbat islamskí teroristi spolu s ďalšími horolezcami, vrátane jeho kamaráta Antona Dobeša. Zomrel vo veku 57 rokov.
Na úvod oficiálneho smútočného zhromaždenia zazneli tóny fujary, ktorej hudbu mal počas svojho života veľmi rád.
Nasledovalo čítanie veršov smútočnej básne a stručný Šperkov životopis.
Aj keď sa Peter Šperka narodil v Martine a detstvo strávil v Prešove, do Tatier ho privábila práca vo vojenských zotavovniach Tatranské Zruby a už tam zostal natrvalo.
Časom vstúpil do služieb Dobrovoľného zboru Tatranskej horskej služby (THS-DZ), stal sa i horským vodcom a neskôr profesionálnym tatranským záchrancom.
„S každým našiel spoločnú reč, preto je neuveriteľné a nepochopiteľné, akým spôsobom zišiel z tohto sveta,“ ukončila čítanie jeho životopisu Iveta Bohušová.
Janiga: Robil najťažšiu prácu – zachraňoval iných
Pred trúchliacimi so svojou rozlúčkou vystúpil aj náčelník Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.
Od chvíľ, keď svet obletela správa o vyvraždenej výprave horolezcov v Pakistane, sa tatranským záchranárom zvieralo hrdlo.
„Najhoršie bolo, že Peter a Tóno sa neozývali. Po hodinách a dňoch čakania prišla tá hrozná správa. Peter robil najťažšiu prácu, zachraňoval iných. Jediné, s čím sa nedokázal vysporiadať bola ľudská hlúposť,“ povedal Janiga.
Peter Šperka bol in memoriam vyznamenaný do hodnosti nadporučíka. „Peter, nebolo v našich možnostiach ti pomôcť a zachrániť ťa, mohli sme ťa iba dostať domov späť na Slovensko k tvojej trúchliacej rodine a kamarátom,“ dodal v závere smútočnej reči.
Foto: SITA/Radoslav Maťaš
Podieľal sa na spoločenskom živote v Tatrách
Peter Šperka sa podieľal i na organizovaní športových a kultúrnych podujatí v Tatrách.
Spoluorganizoval legendárny Memoriál Vlada Tatarku, premietanie horských filmov, usporadúval i besedy o Tatrách s deťmi.
Rovnako šíril povedomie o Vysokých Tatrách doma i v zahraničí svojimi športovými úspechmi.
S mestom Vysoké Tatry a jeho obyvateľmi sa dvojica zosnulých horolezcov rozlúčila nevedomky poslaním pohľadnice z osudného miesta v Pakistane s textom: „Srdečný pozdrav z Nanga Parbat posielajú Anton Dobeš a Peter Šperka.“
Ako spomenul Róbert Gálfy z Asociácie horských vodcov, jeho kolega a kamarát mal všetko, čo správny muž v horách potrebuje a okrem toho mal ešte jedinečnú charizmu, zmysel pre humor a pútavé rozprávanie.
Len na Gerlachovský štít vystúpil 650-krát a úspešne po horách sprevádzal viac ako tisícku turistov.
Medzi ďalšími rečníkmi vystúpil i zástupca THS-DZ, Himalaya Clubu i poľskej tatranskej horskej služby TOPR.
Foto: SITA/Radoslav Maťaš
Prial si ostať v Tatrách
V závere bolestnej rozlúčky, ktorej sa zúčastnilo vyše tisíc ľudí, vystúpil i zástupca rodiny Martin Šperka.
„Petrova charizma spočívala nielen v tom, že sa nikdy nevyvyšoval ani neponižoval, bol skrátka sám sebou. Nosil v sebe pokoru a rešpekt pred ľuďmi i horami,“ spomenul rodinný príslušník Šperkovcov.
Vo svojej smútočnej reči sa tak v mene nebohého Petra Šperka prenesene rozlúčil so sestrou, manželkou, dcérami, vnúčatami, ostatnou rodinou, kolegami, priateľmi a známymi.
Prianím Petra Šperku bolo, aby spopolnené pozostatky rozprášili v okolí jeho najobľúbenejšieho tatranského štítu, Gerlachu.
Štátneho pohrebu sa zúčastnil aj slovenský premiér Robert Fico i minister vnútra Robert Kaliňák.
Rozlúčka s druhou obeťou teroristov, Antonom Dobešom, bude v stredu v Uhrovci.
Foto: TASR/Oliver Ondráš
Foto: TASR/Oliver Ondráš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.