Na Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) v Karlových Varoch sa 1. júla predstavil verejnosti dokumentárny film o doposiaľ tabuizovanej téme ozbrojeného odporu proti bývalému totalitnému režimu v Československu trojice režisérov Pavla Pekarčíka, Petra Kerekesa a Ivana Ostrochovského – Zamatoví teroristi. V jednom zo sfilmovaných príbehov účinkuje i Popradčan František Bednár.
KARLOVE VARY. Hraný dokumentárny snímok mal premiéru v Karlovarskom mestskom divadle v pondelok 1. júla o 16.00 h v rámci prestížneho MFF v kúpeľnom meste Karlove Vary na západe Čiech.
Dokumentárny film Zamatoví teroristi rozpráva príbehy troch hrdinov, ktorí fyzicky žijú v prítomnosti, no v spomienkach však stále bojujú s komunistickým režimom.
Stanislava Kratochvíla, Františka Bednára a Vladimíra Hučína spája gesto nesúhlasu s realitou 80. rokov, pretavené do podoby terorizmu. Všetci boli odsúdení za paragraf 93 – teror, aj keď nikoho nezabili, nikomu neublížili.
Stano chcel v noci na 1. mája vyhodiť opustenú tribúnu do vzduchu, namiesto toho sa však opil a zaspal na mieste činu s plnými taškami výbušnín. Vo väzení strávil 5 rokov.
František chcel spáchať atentát na prezidenta Husáka, ale západná rozviedka sa na neho vykašlala. Polícia objavila jeho skrýšu s nebezpečným materiálom a režim ho odsúdil na 14 rokov. Táto časť filmu sa natáčala v Poprade, Vysokých Tatrách, Spišskej Novej Vsi a ich blízkom okolí.
Vladimír vyhadzoval do vzduchu stranícke vitríny a nástenky komunistickej strany, spolu až 53. Vo väzení si posedel viac ako 4 roky.
Aktér prvého príbehu kľúčom k ďalším odbojárom
Hrdinovia filmu balansujúceho na hrane dokumentu a fikcie vlastnou nešikovnosťou odsúdili svoje činy na večný neúspech. Na druhej strane tým, že sa nikdy naozaj nestali vrahmi, umožnili divákom načúvať a vidieť ich príbehy. Okolo roku 2000 objavil Pavol Pekarčík ako prvý práve príbeh Františka Bednára.
„Všetci politickí väzni, ktorých som dovtedy poznal, boli už páni v rokoch. Preto ma zarazilo, keď mi pri prvom kontakte Fero povedal: 'Môžeme sa stretnúť po štvrtej - musím počkať, kým sa vrátia deti zo školy...' Po tomto, pre mňa prekvapivom, úvode som stretol milého človeka, ktorý mi porozprával ďalšie dva podobné osudy,“ opísal Pekarčík cestu, ako našiel hlavných protagonistov svojho filmu.
Ako doplnil, všetci traja muži sú osamelými bojovníkmi za slobodu, dvom z nich sa ani po roku 1989 nechce s odbojom prestať.
„Stále s mimoriadnou aktivitou objavujú a komentujú choré prvky v súčasnej spoločnosti. Len nástroje sa zmenili. Už to nie je trhavina, ale internet, tlač, knihy,“ dodal režisér, ktorý prišiel s nápadom nakrútiť film o teroristoch z bývalého Československa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.