Pred poslednou expedíciou hovoril Peter o časti Pakistanu, kam mieril, ako o pokojnej a s prajnými ľuďmi. Spolu s kolegom Antonom Dobešom a ďalšími mužmi ho tam zastrelili teroristi.
VYSOKÉ TATRY. Cestu do Pakistanu navrhoval Peter Šperka pred časom aj šéfovi dobrovoľných záchranárov v Tatrách Jaroslavovi Švorcovi.
„V januári som mal okrúhlu šesťdesiatku. Rodina rozmýšľala nad darčekom, vedela, že by som rád skúsil nejaký trek. Peter mi spomínal, že plánuje expedíciu do Pakistanu. Hovorím mu, čo ťa omrzel život? Odvetil mi, že sú tam srdeční a pozorní ľudia, ktorí dajú aj posledné. Vraj ak im dáte dolár, budú vás nosiť aj na rukách. Hovoril, že tí ľudia nevedia o nepokojoch. Odvtedy prešli tri mesiace a stalo sa toto,“ zaspomínal si J. Švorc z dobrovoľnej zložky Tatranskej horskej služby.
Nepochopiteľná tragédia
To, čo sa Slovákom Petrovi a Tonovi stalo, je pre záchranára stále nepochopiteľné.
„Keď som sa to dozvedel, ani vo sne ma nenapadlo, že budú na tom mieste. Plno chlapcov možno teraz škrípe zubami a zúri na tých, ktorí si takto nezmyselne vybíjajú vášne, alebo ukazujú takéto postoje,“ poznamenal J. Švorc (na snímke).
Peter Šperka mal v kolonke narodenia rovnaký dátum, ako Ľudovít Štúr.
„Nezabudol to zdôrazňovať. Hrdo hovorieval, že majú spolu narodeniny. Možno aj s trochou nadhľadu, chvály i recesie,“ prezradil J. Švorc.
Mimochodom, Štúr bol rodákom z Uhrovca, ktorý bol bydliskom Šperkovho spolulezca Tona Dobeša.
Peter Šperka ostane navždy Ujec
V dobrovoľnom zbore odrobil Peter Šperka takmer dvadsať rokov. Ďalšiu dekádu už strávil pri profesionálnych kolegoch.
„Bol to top záchranár. Výkonný, spoľahlivý, rozvážny a znalec Tatier. Nikdy som ho nevidel naštvaného, a aj keď bol, on sa vždy usmieval. Bol dobrým horským vodcom nielen po technickej stránke, ale aj ľudskej. Ako v najbližšej komunite ostane Laco Janiga navždy Tatko, tak aj Peter ostane navždy Ujcom,“ charakterizoval svojho blízkeho priateľa a kolegu záchranár.
Obete zo Slovenska šiel identifikovať náš konzul
Ministerstvo zahraničia potvrdilo zatiaľ len prvú obeť streľby zo Slovenska, ktorá zahynula v horách v Pakistane.
POPRAD. Okrem jednej obete je už známa idendita všetkých zastrelených horolezcov. Čaká sa na príchod slovenského diplomata.
„Dostali sme dnes ráno (utorok – pozn.) informáciu, že zo zostávajúcich štyroch obetí boli dve označené za ukrajinských občanov a jedna, žiaľ, za slovenského,“ povedal nám Peter Susko z ministerstva zahraničných vecí.
Telá obetí boli po incidente prevezené do Islamabadu, hlavného mesta Pakistanu.
Podľa ministerstva nie je známe, kto presne bol označený za mŕtveho Slováka. Jeho štátnu príslušnosť mal podľa našich informácií určiť pakistanský sprievodca, ktorý spolupracoval s horolezcami. Meno slovenskej obete však povedať nevedel.
„Náš konzul z veľvyslanectva v Teheráne bezodkladne vycestuje do Islamabadu, aby na mieste verifikoval identifikáciu,“ poznamenal P. Susko.
Potvrdenie či vyvrátenie identít slovenských horolezcov by malo byť známe v priebehu stredy.
rin
Peter Šperka
- narodil sa 29. októbra 1955, zomrel 22. júna 2013 v Pakistane pod Nanga Parbatom vo veku 57 rokov
- „Ujec“, ako ho prezývala lezecká komunita, pochádzal z Prešova, kam sa jeho rodičia prisťahovali z Turca. Dlhé roky žil a pôsobil vo Vysokých Tatrách
- bol uznávaným a úspešným výškovým horolezcom a skialpinistom, v mladosti sa venoval aj basketbalu
- pôsobil ako dlhoročný profesionálny záchranár Horskej záchrannej služby vo Vysokých Tatrách
- od roku 1994 mal medzinárodný certifikát horského vodcu UIAG, patril k vyhľadávaným a uznávaným vodcom nielen v domácich Tatrách, ale aj v rámci Európy
- absolvoval množstvo expedícií do najvyšších hôr po celom svete, vrátane Himalájí, Karakoramu, Pamíru a Ánd, niektoré aj viedol
- na konte má okrem iných vrcholov aj výstupy na osemtisícovky Šiša Pangma (1996), Manaslu (1997), Čo Oju (2009) a predvrchol Broad Peaku – Rocky Summit (2006).
maj, foto: TASR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.