Ministerstvo školstva SR vyhovelo žiadosti mesta a zo siete vyradilo dve miestne centrá voľného času. Stalo sa tak pre nové financovanie týchto zariadení zo strany štátu.
ROŽŇAVA. Ako je známe, štát po novom prispieva peniazmi len pre deti s trvalým pobytom. Zmena nastala pre časté zneužívanie pôvodného financovania.
Na Slovensku sa totiž stávalo, že niektoré subjekty prihlásili do svojich centier aj niekoľko tisíc detí z celej republiky a žiadali od štátu pre týchto žiakov peniaze.
V Rožňave boli spolu tri centrá voľného času, na Ulici pionerov, Zakarpatskej a Ulici akad. Hronca.
Prvé dve zariadenia sa orientovali hlavne na šport pre deti. Dnes už neexistujú. Ide však len o organizačnú zmenu, pracoviská ostávajú zachované. Budú však zastrešené pod jednou organizáciou.
Otázne však je, koľkým deťom sa budú tréneri venovať v novom školskom roku. Rožňavské strediská totiž v bohatej miere navštevovali cezpoľné deti, na tie však mesto Rožňava peniaze od štátu už nedostane.
Kým v minulosti mesto dostalo na tieto dve centrá voľného času na kalendárny rok sumu vo výške takmer 57-tisíc eur, po novom to bolo už len viac ako 10-tisíc eur. Bolo to na dobu päť mesiacov. Peniaze dostali už len pre deti s trvalým pobytom v Rožňave.
Budú starostovia súcitní?
Ak sa budú chcieť v Rožňave venovať športu aj deti z okolitých dedín, zaplatiť za ne budú musieť rodičia alebo samosprávy, kde majú trvalý pobyt.
„September ukáže, nakoľko budú starostovia týchto obcí súcitní. Peniaze od štátu na deti dostanú, záleží na nich, ako s nimi naložia. Princíp nového financovania centier je dobrý, všetko však závisí od ľudí. Aj rodičia majú možnosť apelovať na obec, aby samosprávy správne využili peniaze,“ povedal zástupca primátora Ondrej Bolaček (nez.).
Ako nás informovala vedúca odboru školstva, kultúry, mládeže a športu na mestskom úrade Janka Mičudová, mesto bolo úspešné pri rokovaniach s niektorými susednými obcami.
„Ďalšie dofinancovanie na činnosť týchto dvoch centier poskytli obce, v ktorých deti majú trvalý pobyt. Ide o Betliar, Honce, Krásnohorské Podhradie, Rudná, Jablonov nad Turňou, Slavec, Drnava. Zmluvy sú podpísané aj s obcou Pača, Jovice, Rožňavské Bystré, ale peniaze zatiaľ nepoukázali na účet mesta,“ upresnila J. Mičudová.
Zmluvy každý mesiac
Mestské zastupiteľstvo na júnovom stretnutí by malo zobrať na vedomie zrušenie spomínaných centier.
Predseda športovej komisie Dušan Pollák (nez.) uviedol: „Žiadame, aby sa zachoval počet trénerov aj tréningových hodín. Máme vážne obavy, aby táto zmena neznamenala zánik športu pre deti.“
Mesto však v tejto chvíli nevie zaručiť, že požiadavky komisie budú akceptovať. Nie je totiž jasné, koľko peňazí bude k dispozícii a koľko detí bude zariadenia navštevovať. Preto budú zmluvy s trénermi uzatvárať každý mesiac. Spolu je to 31 vedúcich krúžkov a športových trénerov.
Ministerstvo: Išlo o biznis
Ministerstvo školstva SR zmenu vo financovaní centier aj s odstupom času obhajuje a pokladá ju za správnu.
„Dôkazom lukratívnosti tohto biznisu v minulosti je aj skutočnosť, že v priebehu štyroch rokov počet centier voľného času vzrástol z pôvodných asi 40 na viac ako 211,“ poukázal, ako to bolo v minulosti hovorca na rezortnom ministerstve Michal Kaliňák.
Podľa jeho slov štát aj naďalej dáva na centrá rovnaký balík peňazí ako predtým. „Avšak teraz tieto peniaze prichádzajú priamo do miest a obcí. V praxi to znamená, že tí, ktorých si voliči vybrali vo voľbách, teda poslanci, dnes rozhodujú o tom, ktorú organizáciu podporia,“ dodal M. Kaliňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.