V okrese Rožňava počet celkových podnikateľských subjektov je v porovnaní s koncom uplynulého roka podobný.
GEMER. V Rožňavskom okrese je v súčasnosti evidovaných 4 366 podnikateľských subjektov, z nich 3 220 sú fyzické a 1146 je právnické osoby.
Podľa vyjadrenia vedúceho odboru živnostenského podnikania Obvodného úradu v Rožňave Jána Štefana v priebehu minulého roka zaznamenali pokles počtu fyzických osôb a nárast počtu právnických osôb.
„Ku koncu vlaňajška bolo zaregistrovaných 4 351 podnikateľských subjektov, z toho 3 238 živnostníkov a 1 113 právnických osôb. V súčasnosti počet podnikateľov nemá výrazný výkyv,“ informoval J. Štefan.
Najviac ohláseným predmetom podnikania v okrese je kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod).
Záujem je tiež o podnikanie v oblasti uskutočňovania stavieb a ich zmien, kde sú zahrnuté aj prípravné a dokončovacie stavebné práce a poskytovanie služieb v lesníctve a poľovníctve.
Nové predajne
Zuzana Mazanová z rožňavského mestského úradu považuje podnikanie v tomto regióne za veľmi ťažké.
„Podnikateľské prostredie potrebuje výrazné zlepšenie. Je tu slabá kúpna sila, bojuje sa o každého zákazníka. V januári a februári prišlo ukončiť činnosť prevádzky osem podnikateľov z rôznych sfér. Rušili sa predajne mäsa, záhradkárske služby aj remeselnícke služby,“ uviedla Z. Mazanová.
V tomto mesiaci zaznamenali na mestskom úrade zvýšený záujem o otvorenie nových prevádzok. V meste vznikne nové kvetinárstvo, obchody s nábytkom, textilom či nová predajňa s ovocím a zeleninou.
Menšia kúpna sila
Rožňavčanka Miriam Laciaková podniká s kvetmi vyše 17 rokov a v meste má 3 prevádzky. Ako hovorí, tento predajný artikel jej vyhovuje.
„Dnes sa veľmi ťažko podniká, pretože ľudia všeobecne nemajú peniaze a kupujú si menšie kytice. Zo začiatku môjho podnikania boli oveľa lepšie tržby a ľudia ochotne míňali na kvety oveľa viac,“ hovorí skúsená podnikateľka.
Martina Agašváriová ponúka vo svojej predajni v Rožňave dámsky a pánsky textil. „Oproti minulému roku výrazne poklesli tržby. Zákazníkov je čoraz menej. Je škoda, že v tomto meste majú zelenú čínske obchody s lacným tovarom. Udržať si predajňu ma stojí nemálo vynaloženej energie a zisk nie je takmer žiadny,“ podotkla.
V Dobšinej prevádzkuje obchod s potravinami muž v stredných rokoch. „Je to bieda. Najväčší obrat mám zo základných potravín, veď musíme jesť každý deň. Po podpore pociťujem veľký záujem o liehoviny. To ostatné sa predáva veľmi slabo,“ vyznal sa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.