Riaditeľka netají, že do zamestnania prednostne prijíma práve mužov pre niektoré ťažko zvládnuteľné deti zo sociálne slabých rodín.
NÁLEPKOVO. V škole pracuje 45 pedagógov. S počtom 11 mužov sú v Hnileckej doline raritou, vymykajú sa aj celoslovenskému priemeru. Pravdou totiž je, že muži sa do učiteľského povolania nehrnú.
Radoslav Školník je už na prvý pohľad chlap ako hora. Keď vojdeme do triedy s prvákmi, v ktorej učí, okamžite ustane detský hurhaj.
Deti si poslušne sadnú do lavíc a na slovo počúvajú, čo im káže robiť učiteľ.
Tento pedagóg, ktorý je za katedrou pätnásty rok, priznáva, že muž u detí dokáže vzbudiť väčší rešpekt ako žena – učiteľka.
„Prišiel som sem pracovať ako nekvalifikovaný učiteľ. Na druhom stupni som vyučoval matematiku a fyziku. Neskôr som si doplnil vzdelanie a učím v prvom stupni základnej školy. Toto sú už moji tretí prváci. Štúdium na vysokej škole sme ukončili len dvaja muži. Môj kolega tiež učil na Spiši, zo školstva už však odišiel,“ opisuje učiteľ.
Pochádza z učiteľskej rodiny, aj jeho manželka sa živí touto prácou.
„Je to veľmi pekná práca, pri malých deťoch si cením to, že sú veľmi vďačné a úprimné. Snažím sa k nim mať kamarátsky prístup, ale tak, aby vedeli, kde sú hranice,“ dodáva R. Školník.
Spomína aj na príhodu, kedy sa jeden prvák vidiac jeho telesnú konštrukciu rozplakal a svojej mame hovoril, že sa pána učiteľa bojí a že sa radšej vráti do materskej školy.
Nevedel, čo má robiť s kyticou kvetov
Prváci, ktorých R. Školník učí, sú, zdá sa, zo svojho učiteľa nadšení.
„Myslel som si, že ma bude učiť pani učiteľka, tak som prišiel do školy s kyticou kvetov. Keď som videl, že nás bude učiť muž, nevedel som, čo mám robiť s kvetmi,“ povedal nám Jožko Tlumač.
Učiteľa si však pochvaľuje, hovorí, že v škole sa veľa smejú, naposledy im vraj pán učiteľ tvrdil, že moderné ježibaby lietajú na vysávačoch.
Nina Šmelková nám zase povedala, že keď sú neposlušní, pán učiteľ im tvrdí, že ich odvedie naspäť do materskej školy, aby sa tam naučili disciplíne.
Náročné aj pre muža – učiteľa
Riaditeľka Základnej školy v Nálepkove Bibiána Krajníková sa netají tým, že muži – učitelia majú u nich prednosť.
„Riaditeľkou som od roku 2011, už tu muži – učitelia pracovali. Postupne som do zamestnania prijala ďalších štyroch. Keď vyberám z doručených žiadostí, uprednostňujem mužov kvôli deťom z komunity, ktoré učíme.
Máme veľmi veľa detí z miestnych osád. U nich doma platí model, že hlavné slovo má muž, a prenášajú to aj do školy. Okrem toho je veľmi ťažké udržať tu disciplínu a autoritu, je to náročné aj pre muža,“ vysvetlila nám B. Krajníková.
Potrebný mužský aj ženský vzor
Ministerstvo školstva priznáva, že za katedrou je potrebný mužský aj ženský vzor. Nepodniká však žiadne konkrétne kroky, aby do škôl prilákalo viac mužov.
„Podiel mužov pracujúcich na jednotlivých typoch škôl sa nedá považovať za neadekvátny. Snahou rezortu nie je vytvárať priestor na pozitívnu diskrimináciu a tak zabezpečovať lepšie podmienky v tejto profesii len pre mužov. Je nevyhnutné dodržiavať rovnosť pracovných príležitostí vyplývajúcu zo zákonov a európskych dohovorov. To, že v školstve je vyšší podiel žien, je len dôsledok prirodzeného vzťahu ženy k tejto profesii,“ uviedol hovorca ministra školstva Michal Kaliňák.
V slovenských základných školách pracuje spolu 30 195 učiteľov. Z toho mužov je len 4 213, čo je necelých 14 percent.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.