Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Zamagurská obec Jezersko (okres Kežmarok) sa ešte nespamätala z intenzívnej prietrže mračien. Tá dedinu zasiahla v nedeľu a spôsobila veľké škody. Záchranné práce v obci naplno pokračovali aj v utorok.
JEZERSKO. Necelej stovke miestnych obyvateľov Jezerska, chatárom a ľuďom z cestovného ruchu narobila obrovské vrásky na čele ničivá búrka.
Tá sa nad zamagurskú obec prihnala v nedeľu a zúrila nad ňou viac ako tri hodiny.
Voda sa dole dedinou liala s takou silou, že z cesty v hornej polovici dedinky neostal kameň na kameni.
Celkovú výšku škôd je podľa starostu Ľubomíra Vnenčáka (nez.) ešte predčasné vyčísľovať, keďže každú chvíľu objavujú nové a nové komplikácie.
Počasie navyše ešte nepovedalo posledné slovo, pretože na podmáčané okolité svahy stále dopadajú kvapky dažďa.
V obci stále objavujú nové a nové škody
Rázovitá obec Jezersko sa rozkladá po oboch stranách strmého svahu, ktorý do doliny vyrezal Jezerský potok.
Práve ten sa s prítokmi v nedeľu zmenil na rozbesnenú vodnú masu, ktorá strhla časť miestnej a štátnej cesty, mosty, mostíky i priepusty. Nánosy popadaného bahna zo svahoch postrhávali nielen stromy.
„Predbežný odhad škôd môže byť v rozpätí 30- až 50-tisíc eur. Horný koniec obce je stále odrezaný od sveta a nedá sa tam dostať. Narušenú statiku mali dva objekty, tie sme museli zbúrať,“ vypočítaval časť zo škôd Vnenčák.
Tie môžu byť ešte vyššie. „V obci sme napočítali desiatky lokálnych zosuvov pôdy. Tá sa správa nevyspytateľne, preto nevylučujem aj ďalšie sanácie budov,“ konštatoval.
Podobné problémy mali v Jezersku aj v roku 2011, s tými aktuálnymi sa však porovnávať nedajú.
Podľa Vnenčákových slov bude potrebné vykonať geologický prieskum, možno aj revitalizáciu celého územia, bez peňažnej pomoci od kompetentných inštitúcií však túto situáciu sami nezvládnu.
"V minulosti tu bola poľnohospodárska výroba, ľudia sa o svoje pozemky starali, kosili ich, pásli tu kravy, ovce, nevytvárali sa nahnité vrstvy tráv a možno aj vďaka tomu sa tu takéto katastrofy nevyskytovali. Každý dvor mal svojho gazdu, dnes už to tak nie je, keďže sme turistická obec a poľnohospodárstvom sa tu zaoberajú možno dve rodiny," komentoval možné príčiny pre TASR Vnenčák.
Foto k článku: Marek Nemec
Prvoradým cieľom je sprejazdnenie cesty
Aj v utorok v obci pracovali ťažké mechanizmy na sprejazdnení cesty a stabilizácii brehov potoka. V Jezersku tak stále platí mimoriadna situácia až do úplného sprístupnenia cesty pod lyžiarsky svah.
Práce komplikujú veľké nánosy bahna, v obnovovacích prácach ich v utorok zdržal aj veľký koreň pod naplaveninami a tak museli čakať na privolaný žeriav.
„Prvoradé je spevniť nosný povrch cesty a sprejazdniť ju v celej dĺžke až na horný koniec čo najskôr. Zastabilizovať sa musia aj brehy potoka, aby sa nevylieval,“ dodal starosta.
Malebné Jezersko pre živelnou pohromou
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.