Zberne druhotných surovín sú v poslednom období zavalené predajcami železného odpadu a farebných kovov. Búrku medzi občanmi spôsobil pripravovaný zákon z dielne ministerstva životného prostredia, ktorý hovorí o zrušení výkupu železa.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Podobná situácia prevláda aj v spoločnosti Kovozber v metropole Spiša.
Počty predajcov sú denne aj päťnásobne vyššie ako v minulosti. Plne naložené autá prichádzajú zo širokého okolia.
Riaditeľ Kovozberu v Spišskej Novej Vsi Ľubor Pavlík v tomto odbore podniká vyše 20 rokov a precestoval takmer celú Európu.
„S takýmto systémom v zberniach, ktoré pripravuje ministerstvo, som sa nikde nestretol. Zrejme si v Bratislave neuvedomujú, že to vedie jednoznačne k likvidácii týchto firiem. Musí byť každému jasné, že nikto na vlastné náklady neprivezie železný odpad, ktorý mu bude zavadzať vo dvore. Skončí niekde pohodený v prírode,“ je presvedčený Ľ. Pavlík.
Názor ministerstva, že 80 percent v zberniach pochádza z krádeží, považuje za úplne zavádzajúci a hádže zlé svetlo na všetkých poctivých podnikateľov v obore recyklácie.
Riešením sprísnenie kontrol
Riaditeľ si nemyslí, že týmto spôsobom sa zabráni krádežiam železa a farebných kovov. Podľa neho ide o veľmi malé percentá.
„Súčasný model umožňuje kriminálnu činnosť zachytiť už priamo u nás a nie je problém identifikovať a potrestať zlodeja. Neviem si predstaviť, ako by to dopadlo, keby zákon našiel oporu v parlamente. Ako možné riešenie zníženia kriminality navrhujeme sprísnenie kontroly výkupní, kde je minimálna evidencia a prípadne zrušenie zberní, ktoré nespĺňajú takéto podmienky,“ uvádza riaditeľ.
Prijatie tohto zákona by práve vyvolalo veľkú vlnu kriminality v dotknutých sociálnych skupinách, ktoré sú odkázané aj na príjem z tejto činnosti.
Príliv špekulantov
Firma investovala státisíce eur do drahej manipulačnej techniky. Budúcnosť takmer 70 zamestnancov nie je optimistická.
Podľa slov riaditeľa, objavili sa už aj skupiny špekulantov z Maďarska a Poľska. Tí začínajú pokútne vyhľadávať šrot na vlastné obohatenie, ktorý nebude nikým kontrolovaný.
„V prípade, že tento zákon bude prijatý, vyvolá obrovské problémy v dodávkach oceľových šrotov do našich hutí. Dodávky z podnikov a prípadne samospráv nebudú stačiť na to, aby firma mohla fungovať,“ argumentuje.
Petícia
Nespokojnosť predajcov aj nákupcov vyvolala vlnu nevôle, z ktorej vzišla petícia. V obsahu poukazuje na cielené likvidovanie výkupní železného odpadu a farebných kovov.
„Ľudia ju iniciovali sami. Mnohí zo sociálne slabších skupín sa začali báť, že prídu o zárobok. Požiadali nás, aby sme niečo podnikli, pretože oni sami ani nevedia, na koho sa obrátiť. Sformulovali sme teda požiadavku. Nás samých prekvapilo, koľko ľudí petíciu podpísalo za jeden deň, až 627 podpisov z jednej prevádzky,“ konkretizuje skúsený podnikateľ.
Za železo peniaze
Bohuš Klein priviezol do Kovozberu vo vozíku kovový odpad z Hnilčíka. „Postupne sa mi to doma nazhromaždilo, tak som tu. Peniaze sa v každej rodine zídu,“ vysvetlil.
Iliašovčan František Marhevka si myslí, že nový zákon prinesie neporiadok vo voľnej prírode. „Ľudia sa vykašlú na to, aby nosili železo do zberu. Všetko skončí v lese alebo potoku. Bude neporiadok v dedinách aj ich okolí,“ myslí si.
Miroslav Bagár zo Smižian navštevuje takmer každý deň Kovozber.
„Robotu mi nikto nechce dať. Z čoho máme s rodinou žiť? Veď prídem o živobytie. Ja drôty nekradnem. Chodím po smetiskách a hľadám železo. Aj tieto drôty sú z rozbitého betónového panelu,“ ukazuje na svoj vozík.
Pán v stredných rokoch prišiel s preplneným vozíkom. „Prerábal som strešnú krytinu, tak som starú doviezol do zberu. Je to hlúposť, čo tam hore vymýšľajú. Keby mi nezaplatili, neprišiel by som,“ hovorí otvorene.
Nový zákon rezortu ministerstva ŽP, ktorý navrhuje úplný zákaz výkupu kovov od fyzických osôb v zberniach druhotných surovín, by sa mal na rokovanie vlády dostať po skončení pripomienkového konania v júli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.