Obyvatelia okresu Rožňava sa nehrnú do sobášov a zakladania rodín. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR.
GEMER. Podľa Štatistického úradu v okrese Rožňava žije približne 35 percent ľudí, ktorí sú ženatí alebo vydatí. Je to najmenej v Košickom kraji.
Najvyššie číslo má okres Sobrance – 43 percent. Naopak, okres Rožňava má v rámci kraja popredné miesto v počte slobodných ľudí. V Gemeri je ich okolo 46 percent. Pred nimi figurujú už len okresy Košice–okolie a Gelnica.
„Nevykonávame sociologický výskum, zhromažďujeme len štatistické údaje, preto nevieme presne určiť príčinu, prečo je v okrese Rožňava veľa slobodných a málo ženatých a vydatých ľudí. Možno s tým súvisí aj rozvodovosť. Napríklad, v roku 2011 bolo v Košickom kraji na tisíc obyvateľov 1,97 rozvodov. V okrese Rožňava to však bolo až 2,21 rozvodov na ten istý počet obyvateľov,“ upozorňuje nás na ďalší fakt Emília Čičváková zo Štatistického úradu SR.
Vplyv má vierovyznanie, práca, bývanie
Sociologička Jarmila Filadelfiová, ktorá sa zaoberá v rámci svojej profesie práve rodinou, tvrdí, že pod gemerské čísla sa podpísalo viacero príčin.
„To, koľko ľudí uzatvára manželstvo v danom regióne ovplyvňujú tri dôležité faktory. Ide o demografické údaje, teda koľko ľudí vo vhodnom veku žije v okrese. Potom je to kultúrne prostredie, ako vierovyznanie, národnostné zloženie či hierarchia hodnôt u ľudí. Veľmi dôležité je sociálne prostredie, ako práca, bývanie,“ vymenovala táto odborníčka.
Podľa jej zistení, tradičný rodinný model stále pretrváva viac na východe a severe Slovenska. Okres Rožňava aj v minulosti inklinoval skôr ku južnému Slovensku.
Odborník na samosprávy Ivan Rončák z Transparency International Slovensko hovorí, že samosprávy sa snažia v praxi uplatniť rôzne metódy, aby ľudí motivovali založiť si rodiny a usadiť sa práve v ich meste či obci.
„Sú to peňažné príspevky pri narodení dieťaťa alebo stavba nájomných bytov. Podľa mňa sú to málo efektívne metódy. Najdôležitejšie je vytvoriť podmienky pre prácu. Samosprávy však nemajú priame možnosti, preto by mali vytvárať podmienky, napríklad, vhodnú infraštruktúru, pre príchod investorov,“ zaujal stanovisko I. Rončák.
Ženatí a vydatá dlhé roky
Korzár sa v Gemeri opýtal obyvateľov regiónu, aký majú názor na manželstvo.
„Mám 39 rokov a už dvadsať rokov som ženatý. Do dvoch rokoch po svadbe som od samosprávy dostal byt aj vďaka tomu, že som hral futbal. Dnes už mladí takúto možnosť nemajú, preto sa do svadieb nehrnú. Pre prácu odchádzajú do cudziny, narúšajú sa tým vzťahy,“ porozprával nám Miloš Gallo.
Aj Tatiana Licherová je vydatá pomerne dlho, 22 rokov. „Som šťastne vydatá, mám dvoch dospelých synov. Nedivím sa, že mladí váhajú so založením rodiny. Dôvody sú rôzne, myslím si, že je to hlavne pre prácu,“ povedala nám ďalšia Gemerčanka.
„Patrím ku staršej generácii, vtedy nebol problém založiť si rodinu. Bolo práce, dalo sa zohnať aj bývanie. Dnes mladí váhajú so samotnou svadbou, pretože stojí veľa peňazí, radšej žijú vo voľnom zväzku,“ povedal nám Viliam Gallo, ktorý je ženatý úctyhodných 30 rokov.
Okres Rožňava si dlhé roky drží miesto v prvej štvorke v nezamestnanosti v rámci Slovenska. Bez práce je tu približne 30 percent ľudí v produktívnom veku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.