Starostlivosť o ochranu pstruhovitých rýb v Tatranskom národnom parku zahŕňa aj umelé zarybňovanie vodných tokov, ktoré majú predpoklady a podmienky pre život a vývoj rýb. Každoročne tak na prelome mája a júna do horských bystrín vypustia približne 65-tisíc násad pstruha potočného.
VYSOKÉ TATRY. Štátne lesy Tatranského národného parku (ŠL TANAP) majú ako jednu zo svojich povinností aj zarybňovanie lovných a chovných revírov vodných tokov vo svojej správe.
Každoročne do tatranských bystrín vysadia 65- až 70-tisíc kusov polročného pstruha potočného.
Ide o pôvodný druh ryby žijúci vo Vysokých Tatrách.
„Zarybňovanie sa uskutočňuje na jar z dôvodu dostatku potravy súvisiacej s rastom vegetácie,“ informoval Pavol Vechter, vedúci Strediska genofondu rýb Východná ŠL TANAP.
Prirodzené zarybňovanie prebieha veľmi pomaly, pretože väčšina tatranských potokov trpí jarnými prívalmi a povodňami. Tie zásadne zasahujú do početnosti stavov a populácií pôvodných druhov rýb.
Veľkú úlohu zohráva aj narušená biologická rovnováha vplyvom ľudskej činnosti. To sú hlavné príčiny umelej regulácie populácie rýb.
Ďalším dôvodom pravidelného zarybňovania je snaha zachovať a podporiť pestrosť vodných biotopov a na vodu naviazaných živočíšnych druhov a spoločenstiev.
Medzi nepriateľov tatranských pstruhov patria vydry, volavky, kormorány, bociany či čajky, výskyt ktorých sa v posledných rokoch zvyšuje.
Najvyššie položeným miestom vo Vysokých Tatrách, v ktorom lesníci vysádzajú malé pstruhy, je podľa Vechterových slov Štrbské pleso.
V národnom parku sa dá aj rybárčiť
Dnes ráno pracovníci ŠL TANAP-u vysadili do Studeného potoka pri Tatranských Matliaroch stovky rybičiek. Vylievali ich z vedra priamo do horskej bystriny.
V tomto ochrannom obvode sa zároveň nachádzajú dva lovné revíry na potoku Biela v Ždiari.
Lesníci majú aj tu svoje skúsenosti s pytliakmi.
„Z času na čas sa s pytliactvom stretávame, ale nie je to vo veľkom rozsahu. Pri námatkových kontrolách v povodí potokov občas nejakého chytíme,“ opísal skúsenosti s nepoctivými rybármi Eduard Petrášek zo ŠL TANAP.
Ako dodal, na lovných úsekoch je možné loviť s platným rybárskym lístkom a existuje aj možnosť kúpiť si jednodňovú rybársku povolenku.
Na Studenom potoku. Pstruhy sa z vedra derú za slobodou. Foto: Marek Nemec
Foto: TASR/Oliver Ondráš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.