Podľa Občianskeho združenia Tatry sa v okrese Rožňava preukazujú závažné, kontrolnými orgánmi nepochopiteľne a dlhodobo prehliadané, nedostatky odpadového hospodárstva v jednotlivých obciach.
GEMER. Ešte začiatkom tohto roka požiadalo OZ obce v Rožňavskom okrese o poskytnutie informácií v súvislosti s odpadmi. Do polovice marca 11 obcí neodpovedalo, ani na základe odvolania.
Len 20 eur za sankcie
Podľa zistení OZ Tatry takmer 55 percent obcí nemá prijaté všeobecno-záväzné nariadenie o odpadoch, ktoré je povinným v zmysle zákona.
„Takmer 32 percent obcí nevie hodnoverne preukázať organizovanie zberu nebezpečných a objemných odpadov, a to minimálne 2-krát ročne, ako to požaduje zákon o odpadoch. Už niekoľko rokov majú mať obce zavedený funkčný systém triedenia papiera, plastov, kovov a skla, 41,18 percenta obcí nemá zavedený zber papiera, 25,49 percenta obcí skla, 31,37 percenta obcí plastov a 58,82 percenta obcí kovov,“ uviedol Rudolf Pado, projektový manažér OZ Tatry.
Ako uviedol, viac ako 60 percent obcí v rokoch 2009 – 2012 neinvestovalo do propagácie triedeného zberu odpadu žiadne finančné prostriedky. Vyčíslený objem finančných prostriedkov vynaložených na propagáciu triedeného zberu odpadu v okrese Rožňava v rokoch 2009 – 2012 dosiahol sumu 13 625,18 eur. Podľa zistení OZ v roku 2011 nebola v okrese Rožňava oznámená ani jedna nelegálna skládka odpadu a 6 skládok bolo odstránených.
„Podľa dostupných údajov nevynaložili obce na zneškodňovanie nelegálnych skládok odpadu v roku 2011 ani euro, pričom uložili sankcie vo výške 50 eur. V roku 2012 bolo oznámených 6 nelegálnych skládok odpadu, z toho 5 nepovinnými osobami a 9 skládok bolo odstránených. Na zneškodnenie nelegálnych skládok odpadu použili obce 767,23 eur, pričom uložili sankcie vo výške iba 20 eur,“ dodal R. Pado.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.