SPIŠ. V roku 2003 obvinili policajti 98 ľudí z toho, že týrali blízku či zverenú osobu. O deväť rokov neskôr, teda v minulom roku, to bolo už len 36 násilníkov.
Podľa zákona násilníkom môže byť za týranie uložený trest odňatia slobody maximálne na 25 rokov, v ojedinelých prípadoch to môže byť aj doživotie.
Násilie v rodinách sa však musí dokázať, hlavné slovo má preto pri takmer každom prípade súdny znalec z odboru psychológia.
„Ten jednoznačne dokáže určiť, či obeť trpí syndrómom dlhodobého týrania,“ vysvetlil nám Ján Chmura z kriminálnej polície zo Spišskej Novej Vsi.
Klesajúce číslo v štatistike vraj nemusí jednoznačne znamenať, že v domácnostiach na Spiši je menej násilia.
„Domáce násilie je poväčšine skrytá trestná činnosť. Doba je taká, že ľudia sa doslova izolujú, nestarajú sa, čo sa deje u susedov. Záleží preto práve na obeti, alebo aj na príbuzných či známych, aby sa polícia dozvedela o tom, že v domácnosti dochádza k násiliu,“ vysvetlil J. Chmura.
Zisťujú, aká je skutočnosť
„Nie každý má také právne vedomie, aby dokázal rozoznať, či je obeťou domáceho násilia alebo nie. Je pravda, že niektoré prípady vyhodnotíme len ako priestupky a postúpime ich na riešenie obci. Neznamená to však, že by obete mali trpieť a nehlásiť násilie. Našou povinnosťou je preveriť každé oznámenie a zistiť, aká je skutočnosť,“ uviedol kriminalista.
Stáva sa, že policajti prípad neriešia ako týranie, ale ako trestný čin nebezpečného vyhrážania, za čo hrozí väzenie do troch rokov.
„Každý prípad je individuálny, ale potencionálni páchatelia by si mali uvedomiť, že spoločnosť domáce násilie netoleruje a väčšina prípadov, ak sa potvrdí, je vyšetrovaná väzobne. Zvlášť, ak sa k činu pripojí aj alkoholické opojenie,“ dodal J. Chmura.
Násilnícke sú aj ženy
Poväčšine pri domácom násilí vládne situácia, že manžel ubližuje manželke alebo deťom. Policajti však riešili aj prípady, kedy násilníčkou bola práve žena.
Napríklad v sociálnom zariadení týrala matka svoju 5-ročnú dcéru. Bila ju, zanedbávala starostlivosť, bola k nej vulgárna a stále jej opakovala, že ju nenávidí. Prípad oznámila polícii pracovníčka zariadenia.
Iný prípad zase hovorí o tom, ako dcéra týrala svojho otca. „Žena vo veku 39 rokov svojho otca bila, vulgárne mu nadávala, obmedzovala mu priestor na bývanie,“ upresnil J. Chmura.
Čo hovorí zákon
Podľa zákona týrania sa dopúšťa ten, kto týra blízku osobu alebo osobu, ktorá je v jeho starostlivosti alebo výchove, spôsobujúc jej fyzické alebo psychické utrpenie.
Povedané inak, takúto osobu bije, kope, spôsobuje jej rôzne rany, ponižuje ju, vyhráža sa jej, izoluje ju násilne od okolia.
Prípadne odopiera jej stravu, spánok a podobne. Ide o činy, ktoré ohrozujú bezpečnosť, život či fyzické a psychické zdravie človeka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.