Strašiakom pre domácich aj investorov je však miestna cesta, ktorá je v katastrofálnom stave.
ROŽŇAVA. Ide o mestské časti Nadabula a Rožňavská baňa. Obe štvrte sú obytné, nachádzajú sa tu prevažne rodinné domy.
„Hoci sme mestská časť, ani raz tu nebolo auto, ktoré by nám polialo cesty, robíme to sami,“ rozhorčovala sa pani Kveta, ktorú sme stretli na prechádzke s 8-mesačným synom.
Polievanie je však len okrajový problém, domácich trápi zvýšený počet áut a cesty v katastrofálnom stave. Asfaltový koberec je zničený, cesta je ako ementál.
„Bývame tu asi desať rokov, veľmi sa nám táto štvrť páčila, preto sme si tu kúpili dom. Keď začali so stavbou priemyselného parku, na mestskom úrade nám sľúbili, že cesta do areálu nepovedie cez našu štvrť, ale priamo z hlavnej cesty napoja komunikáciu rovno do parku. Dodnes sa tak nestalo,“ posťažovala sa nám táto miestna obyvateľka.
Pani Kveta, podobne aj jej susedia, negatívne vnímajú to, že v ich štvrti je zhustená doprava. „Najhoršie to bolo, keď sa tu zariaďoval prvý investor. Premávali tu kamióny, ktoré vozili stroje a podobné príslušenstvo,“ dodala pani Kveta.
Pán Mikuláš býva v časti Rožňavská baňa. Spomína, že v čase socializmu tu sídlil dopravný podnik, poriadneho ruchu si preto užili až-až.
„Potom to ustalo, roky tu bol pokoj. Lenže okrem priemyselného parku sú tu aj autodielne a iné prevádzky, čiže znova si zvykáme na ruch, hluk a exhaláty. Samotné cesty sú v hroznom stave. Ľutujem miestnych, ktorí musia denne autom chodievať do mesta. Veď si úplne zničia svoje vozidlá. Správca cesty len diery vysypal so štrkom. To je úplne zbytočné, treba tu celkom nový koberec,“ vysvetlil nám pán Mikuláš.
Kamiónov vraj pribudne
V priemyselnom parku spustila skúšobnú výrobu spoločnosť Celltex Hygiene s.r.o. Pracuje tu dvadsať ľudí, počet postupne zvýšia na sto. Vyrábajú tu hygienický sortiment z vaty, papiera a celulózy.
Riaditeľ výrobného závodu Zoltán Kovács priznáva, že ani oni nie sú nadšení z prístupovej cesty do priemyselného parku.
„Sme na cudzom pozemku, v prenájme, čiže nie je v našich silách nedajbože budovať novú cestu. Oficiálne vedie trasa k nám cez Rožňavskú baňu, roky sa tu však nič nezmenilo,“ povedal Z. Kovács.
Ako ďalej dodal, denne k nim prídu asi dva kamióny, ide o externých dodávateľov. „Sme však zatiaľ v skúšobnej prevádzke, predpokladáme, že počet kamiónov rapídne pribudne,“ dodal Z. Kovács.
Sťahovanie do priemyselného parku potvrdil aj druhý investor, spoločnosť Ekoplastika. So stavebnými prácami chcú začať v blízkom období.
Mesto Rožňava chce problém riešiť vybudovaním vjazdu do priemyselnej zóny priamo z cesty 1. triedy 1/67.
„Ide o trasu cez železničnú trať priamo k objektom jestvujúcich a aj budúcich investorov. Mesto Rožňava má vypracovaný projekt pre územné rozhodnutie a v príprave je projekt pre stavebné povolenie. Predpokladané náklady na realizáciu vjazdu sú 740–tisíc eur,“ zaujal stanovisko hovorca na mestskom úrade Peter Gallo.
Presný termín prác však zatiaľ nie je známy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.