Viac ako polovica slovenských zubárov je starších ako 56 rokov, ďalších 30 percent má viac ako 61 rokov. Zubári na Slovensku jednoznačne starnú. Košický kraj kopíruje celoslovenskú realitu. Ani metropola Spiša nie je výnimkou.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V Spišskej Novej Vsi je v súčasnosti 36 zubárov. Mesto má 36 700 obyvateľov. Na jedného zubára pripadá viac ako tisícka Novovešťanov.
Napriek tomu v rámci kraja súčasná sieť zubárov dostatočne pokrýva všetky požiadavky na zubnolekársku starostlivosť.
Výmena generácií
Potvrdil to aj lekár Košického samosprávneho kraja (KSK) Štefan Lipčák. Podľa Nariadenia vlády SR 640/2008 Z.z. verejnú minimálnu sieť v KSK tvorí najmenej 296 zubných lekárov. Je to najmenší počet lekárov, ktorým sa ešte dá zabezpečiť v KSK dostatočná dostupnosť zubnolekárskej starostlivosti.
„V KSK je toho času 394 zubných lekárov, teda o 98 viac ako stanovuje verejná minimálna sieť. Dostatočne pokrýva všetky požiadavky na zubnolekársku starostlivosť v rámci kraja, počet lekárov v sieti sa v poslednom období štatisticky významne nemení,“ uviedol krajský lekár.
Na otázku, ako je to s vekovou štruktúrou aktívnych lekárov, odpovedal Š. Lipčák takto: „Podľa vekovej štruktúry najviac lekárov je v skupine 51-60– ročných – 159 a v skupine nad 60 rokov je to 101 lekárov. Spolu 260 lekárov z 394, čo svedčí o jednoznačne o prevahe vyšších vekových skupín v kraji.“
Jeho slová potvrdzuje aj dlhoročný zubný lekár, dnes už na dôchodku, Ján Mokriš.
„U nás v meste je viac zubárov starších, ako tých mladších. No myslím si, že nastáva obdobie, kedy dochádza k akejsi výmene generácií. Jedni odchádzajú, druhí prichádzajú. Pravdou je, že kým si lekár urobí atestáciu, to tiež trvá istý čas,“ zamyslel sa J. Mokriš.
Zubárske rodiny
Začínajúci zubár to podľa neho nemá ľahké, kým sa postaví na vlastné nohy. Aj vstupné investície do lekárskej praxe sa neraz vyšplhajú na viac ako 60-tisíc eur.
Podľa slov krajského lekára Š. Lipčáka o záujme či nezáujme mladších zubných lekárov by mohla vypovedať skutočnosť, že vo vekovej skupine do 30 rokov je len 6 lekárov a vo vekovej skupine 31-40–ročných 46 zubných lekárov.
„Prísun nových lekárov samosprávny kraj nedokáže ovplyvniť, ak zubní lekári nežiadajú o vydanie povolenia na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia v odbore zubné lekárstvo,“ dodal Š. Lipčák.
Dnes je tendencia prenechávať lekársku prax svojim „odchovancom.“
„Je bežné, že zubní lekári k sebe prijímajú mladších. Keď odídu, zanechajú im prax. U nás sa to zdedilo 'po meči',“ vtipne poznamenal J. Mokriš, ktorého syn išiel v otcových šľapajach a dnes už on vykonáva zubársku prax.
„Keď som dovŕšil dôchodkový vek, odišiel som do zaslúženého dôchodku. Dnešná medicína napreduje míľovými krokmi a mladší to zvládajú lepšie. Technika a práca je dnes iná, ako keď ja som začínal pred 40 rokmi,“ doplnil zubár.
Aj on sám pozná niekoľko „zubárskych“ rodín, kde sa zubárčina dedila z matky či otca na syna alebo dcéru.
Zachovanie dostupnosti
Podľa Jána Gašiča, prezidenta Slovenskej komory zubných lekárov, problémom je aj rozmiestnenie zubných lekárov.
Stáva sa, že lekári, ktorí nastúpia na pracovisko po svojom staršom kolegovi v obci, si ho po polroku presunú do mesta. Dostupnosť poistencov do týchto ambulancií sa tak komplikuje.
Preto sa SKZL plánuje obrátiť na poisťovne s požiadavkou, aby zmluva s poisťovňou bola viazaná na miesto výkonu povolania, aby sa zachovala dostupnosť.
A ako je to s prevenciou? Podľa hlavnej odborníčky Ministerstva zdravotníctva pre zubné lekárstvo Nedy Markovskej na Slovensku stúpa počet detí do 14 rokov, ktoré ešte nikdy neboli u zubára. Je to asi 30 percent detí.
„Keď má 5 či 6-ročné dieťa desať kazov, to nie je v poriadku. Učiť deti správnej zubnej hygiene je veľmi dôležité. No v tomto nie sú všetci zodpovední,“ odporúčal J. Mokriš.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.