Mesto Levoča malo v pláne čerpať ďalší úver. Požičané peniaze by slúžili na opravu schodov na miestnom sídlisku. Poslanci však zahlasovali proti tomuto návrhu.
LEVOČA. Bežné betónové sídliskové schody sú dnes z bezpečnostných dôvodov mimo prevádzky. Ich oprava by vyšla na 36-tisíc eur. Mesto tak vysokú sumu odôvodňuje projektom.
Poslanci okrem toho neschválili úver na rekonštrukciu verejného osvetlenia. Ide o sumu vo výške 70-tisíc eur.
Spomínané schodisko vedie z cesty 1/18 na sídlisko Rozvoj. Nejde však o jedinú spojovaciu časť medzi sídliskom a ostatnými časťami mesta, skôr naopak. Levočania aj domáci majú niekoľko prístupových ciest do tejto lokality.
„Schody boli v prevádzke približne 60 rokov. Ľudia nás oslovujú a žiadajú opravu,“ vysvetlil primátor Miroslav Vilkovský (Smer), prečo plánovali čerpať úver na túto rekonštrukciu.
Oponent Miroslav Čurilla (SDKÚ – DS) však namietal: „Nie som proti oprave schodov. Sú súčasťou infraštruktúry v meste. Som však zásadne proti, aby sa oprava robila za požičané peniaze. Na akútne opravy by mal slúžiť rezervný fond, ktorý je, bohužiaľ, prázdny. Mali by sme preto prehodnotiť naše hospodárenie.“
Verejné osvetlenie
Poslanci neschválili ani úver na rekonštrukciu osvetlenia na Kasárenskej a Bottovej ulici. Primátor paradoxne tvrdí, že úverom by ušetrili.
„Správca sieti Východoslovenská distribučná a.s. (VSD), má v pláne v tejto časti mesta vymeniť vzdušné vedenie za podzemné, hotový je aj projekt. Investícia mesta by vyšla na 150-tisíc eur, mesto má prispieť len sumou 70-tisíc eur, pretože časť nákladov na spoločný výkop a osadenie káblov zaplatí správca. Môže nastať situácia, že VSD si svoju časť práce urobí. Momentálne mesto peniaze nemá, preto ak sa dostaneme ku financiám, budeme musieť nanovo uskutočniť výkop chodníkov, čo by znamenalo ďalšie náklady. Navrhovali sme len rozumné a pragmatické riešenie, aby sa ulice nerozkopávali dvakrát,“ opísal M. Vilkovský.
Ako ďalej uviedol primátor, potrebné peniaze sa budú snažiť získať aj z iných zdrojov.
Požičané peniaze na projekty
Poslanci však návrh mesta neschválili s tým, že Levoča je už dosť zadlžená. Momentálne sa úverová zaťaženosť mesta pohybuje na úrovni 26 percent. Ročne mesto minie na splátku úverov asi 200–tisíc eur.
Levočania si v minulosti požičiavali peniaze hlavne na spolufinancovanie projektov, ktoré im prepláca Európska únia zo svojich fondov.
Ide napríklad o rekonštrukciu námestia, opravy a modernizácie miestnych škôl či výstavbu hnedej priemyselnej zóny.
Bankový analytik Róbert Prega tvrdí, že firmy a podobne aj samosprávy by mali zvažovať každý úver.
„Vo všeobecnosti platí, že úvery by sa mali čerpať na investičné akcie, ktoré znamenajú návratnosť v podobe ušetrených peňazí či vytvorenia pracovných miest. Na bežné opravy by mali využívať peniaze z bežných príjmov.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.