Nové objavy zaznamenali jaskyniari v obidvoch najväčších jaskyniach na Slovensku.
SVIT. Za uplynulý rok objavili jaskyniari v jaskyni Mesačný tieň vo Vysokých Tatrách asi 1,5 kilometra nových priestorov.
"Je to taký slabší výkon. Viac sme sa venovali zväčšovaniu denivelácie, ktorá zatiaľ neprekonala 451 metrov. Je to momentálne tretia najhlbšia jaskyňa, ale druhá najdlhšia a presiahla 30 kilometrov," povedal jeden z objaviteľov jaskyne Branislav Šmída. Celková dĺžka jaskyne je momentálne 30,436 kilometra.
Čo je podľa Šmídu dôležité, jaskyňa stále pokračuje. Podľa neho má jaskyňa Mesačný tieň veľkú šancu predbehnúť v dĺžke aj Demänovský jaskynný systém.
"Demänovské jaskyne sa objavujú už 100 rokov a táto naša jaskyňa Mesačný tieň sa objavuje deväť rokov a jaskyňa pokračuje na všetky strany," uviedol Šmída.
Jaskyňu objavil v roku 2004 spolu so svojím kolegom Igorom Papom.
Druhý vchod zatiaľ nenašli
Objavovanie nových priestorov v Mesačnom tieni je limitované len počtom akcií, ktoré sú schopní jaskyniari urobiť do roka. Jaskyňa je náročná aj tým, že zatiaľ sa nepodaril objaviť druhý vchod, čo by pomohlo zefektívniť akcie.
"Na niektoré konce jaskyne sa ide aj 1,5 dňa, čiže 1,5 dňa musíte rátať aj na návrat, čo je príliš aj na fyzickú kondíciu aj mentálne," dodal Šmída.
Jaskyňa Mesačný tieň má podľa Šmídu veľký potenciál presiahnuť aj 100- kilometrovú dĺžku. Momentálne sa jaskyniari pohybujú v hornine v priestore s objemom okolo jeden kilometer kubický.
"Jaskyňa je v obrovskom masíve, ktorý má okolo 12 kilometrov kubických. Tešíme sa na prácu v tomto neľútostnom tatranskom podzemí," povedal Šmída.
Našli prepojenie Demänovskej medvedej jaskyne s Jaskyňou slobody
Za uplynulý rok zaznamenali významné objavy aj jaskyniari v Demänovskom jaskynnom systéme. Jaskyniarom sa vlani podarilo nájsť prepojenie Demänovskej medvedej jaskyne s Jaskyňou slobody.
Celková dĺžka Demänovského jaskynného systému aj vďaka tomuto objavu už presiahla 36 kilometrov a dnes má celý systém dĺžku 36,333 kilometra.
"V súčasnosti sa dosť intenzívne zameriavame na zameranie jaskynného systému. Celková dĺžka jaskýň v Demänovskej doline je 57 kilometrov. Asi najdôležitejšia jaskyňa je Štefanová, ktorá nie je pripojená k systému má 14,5 kilometra. V súčasnosti pracujeme na prepojení," uviedol Pavel Herich z Jaskyniarskeho klubu Demänovská dolina.
Medzi jaskyňou Štefanová a Demänovským jaskynným systémom chýba prepojenie v dĺžke približne 115 metrov hneď na dvoch miestach.
"V jaskyniach je to veľmi veľká vzdialenosť," dodal Herich. Ak by sa to podarilo, Demänovský jaskynný systém by mal celkovú dĺžku 50 kilometrov.
Javorinka sa môže stať najhlbšou jaskyňou
Menšie objavy zaznamenali aj jaskyniari zo Spišskej Belej v jaskyni Javorinka vo Vysokých Tatrách.
"Posledný rok nebol venovaný objavom, ale skôr dokumentácii, čiže sa zameriavali skôr objavené priestory," uviedol Igor Michlík z jaskyniarskej skupiny Spišská Belá.
Väčšie objavy urobili belanskí jaskyniari v rokoch 2010 a 2011. Aj napriek tomu aj vlani objavili jaskyniari nové priestory, čím sa Javorinka predĺžila na 11,383 kilometra. Tejto jaskyni patrí šieste miesto v rebríčku najdlhších jaskýň na Slovensku, ale so 480 metrami je druhou najhlbšou jaskyňou na Slovensku.
Podľa neho je potenciál, aby sa Javorinka stala najhlbšou jaskyňou na Slovensku. Ak sa podarí nájsť prepojenie, mohla by mať hĺbku až okolo 600 metrov. Na jeseň tohto roku uplynie 40 rokov od objavenia Javorinky.
Ocenení jaskyniari
Za objavy a úspechy v jaskyniach Stará garda a Majkova v Borinskom krase zavŕšený prepojením oboch jaskýň si ocenenie odnáša Speleo klub Bratislava.
Cenu za úspešný postup v jaskyni Četníková svadba na Strážove a jej prepojenie so Strážovskou priepasťou si odnáša Jaskyniarsky klub Strážovské vrchy.
Tretím oceneným úspechom slovenských jaskyniarov na Slovensku je Jaskyniarsky klub Demänovská dolina, Speleologický klub Červené vrchy a Speleologický klub Nicolaus za prepojenie Demänovskej medvedej jaskyne s Jaskyňou slobody.
Slovenská speleologická spoločnosť oceňuje úspechy slovenských jaskyniarov nielen doma, ale aj v zahraničí. Za úspešné speleopotápačské postupy v jaskyniach na Sardínii, v Macedónsku a Mexiku získali ocenenie Karol Kýška, Daniel Hutňan a ďalší členovia spoločnosti.
Za objavy a dokumentáciu jaskýň na Yucatáne v Mexiku si ocenenie odnáša Zdenko Hochmuth spolu so skupinou.
Okrem ocenení za úspechy pri objavovaní a dokumentovaní jaskýň Slovenská speleologická spoločnosť udelila Martinovi Budajovi čestné uznanie za článok K dejinám prieskumu Ďumbierskeho vysokohorského krasu v časopise Slovenský kras.
Spoločnosť tiež udelila pochvalné uznanie Jadvige Trojan a Speleoklubu Tatrzański Zakopane za vynikajúce zorganizovanie 53. jaskyniarskeho týždňa Slovenskej speleologickej spoločnosti v Poľsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.