Medzi Kežmarkom a Spišskou Belou sa chystá už v najbližšom období ťažba štrkopieskov. V lokalite susediacej s renesančným kaštieľom Strážky mal pôvodne pred šiestimi rokmi vyrásť priemyselný park. Po skončení ťažby by tu mala vyrásť oddychová zóna s rybníkom.
SPIŠSKÁ BELÁ. Ešte vo februári prebehlo na Mestskom úrade v Spišskej Belej ústne pojednávanie pre vydanie povolenia na dobývanie ložiska štrkopieskov v lokalite Strážky.
Konanie viedol Obvodný banský úrad Spišská Nová Ves na návrh popradskej spoločnosti Agrostav, ktorá vlastní pozemky medzi kežmarskou Pradiarňou v dotyku s anglickým parkom národnej kultúrnej pamiatky, kaštieľom v Strážkach.
Mesto si kladie niekoľko podmienok
Stavebný úrad mesta vydal územné rozhodnutie o využití tohto územia na ťažbu zeminy a štrkov, ktorú ešte musia zmenou územného plánu odobriť aj mestskí poslanci.
Podmienkou pre schválenie tejto zmeny územného plánu je prijatie pripomienok zo strany mesta určujúcich investorovi pravidlá tejto ťažby. Tie sa stanú aj súčasťou zmluvy o spolupráci medzi Spišskou Belou a spoločnosťou Agrostav.
„Investor musí vykonať všetky opatrenia, aby zabránil nad mieru prípustnú zákonom šíreniu prašnosti a hlučnosti pri uvedenej ťažbe a ďalším podobným negatívnym javom. V prípade podnetu mesta je povinný problém okamžite riešiť k spokojnosti sťažovateľov a miestnych obyvateľov,“ konkretizoval jednu z požiadaviek primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak (nez.).
V prípade vážneho ohrozenia života, zdravia, majetku či životného prostredia je mesto oprávnené požadovať od investora bezodkladné pozastavenie ťažby až do odstránenia príčin a následkov tohto stavu.
Agrostav sa rovnako zaviazal uhradiť mestu pomernú časť nákladov na spracovanie zmeny územného plánu vo výške 3 500 eur, čo momentálne prebieha.
Ťažobný priestor sa má zmeniť na rekreačnú zónu
V lokalite sa počas pracovných dní v čase od 6.00 do 20.00 vyťaží maximálne 500 ton štrku a zeminy denne, čo predstavuje približne 20 nákladných áut.
„Jednou z podmienok bolo aj predloženie projektovej štúdie na zriadenie oddychovej zóny s vodnou plochou a prípadným zázemím ešte do konca tohto roka,“ ozrejmil Bieľak ďalšiu časť dohody.
Agrostav taktiež zmluvne prisľúbil stavebne zrealizovať a skolaudovať projekt oddychovej zóny podobný tomu pri Belianskom rybníku. Stať by sa tak malo do 12 mesiacov od schválenia plánu likvidácie ložiska štrkopieskov Strážky Obvodným banským úradom v Spišskej Novej Vsi.
Vybudovaná oddychová zóna bude prístupná širokej verejnosti za podmienok dohodnutých medzi Agrostavom a Spišskou Belou.
Dobyvateľ odvezie štrk do Batizoviec
Stavebno-obchodné družstvo Agrostav bezodplatne poskytne Spišskej Belej prebytočnú ornicu v množstve približne 200 ton, ako aj triedené štrky z Batizoviec podľa výberu mesta v rovnakom množstve počas trvania lehoty ťažby.
Agrostav súhlasil aj s predkupným právom Spišskej Belej v prípade predaja pozemkov, na ktorých chcel predchádzajúci majiteľ pred 6 rokmi vybudovať priemyselný park.
Ťažba bude prebiehať tak, že zemina sa bude odvážať v minimálnom množstve a uloží sa na tomto mieste na zemníkoch. Štrk sa po vyťažení odvezie na štrkovňu do Batizoviec, čo zabráni prejazdu ťažkých mechanizmov cez Strážky.
Ťažba štrkopieskov na ploche približne 5 hektárov by sa mala začať už v najbližších týždňoch a trvať by mala po dobu 24 mesiacov od jej oficiálneho začiatku.
Po nej Agrostav upraví vyťažený priestor, v opačnom prípade ho musí zrekultivovať do pôvodného stavu.
Pri nedodržaní zmluvných podmienok tak ťažobnej spoločnosti hrozia aj vysoké zmluvné pokuty od mesta Spišská Belá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.