Stále je ponuka oveľa vyššia ako dopyt. Môže za to ekonomická situácia v regióne. Nezamestnanosť, minimum investorov sa totiž stále podpisuje negatívne pod kúpyschopnosť ľudí.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Skúsení realitní makléri, ktorých sme oslovili, hovoria o pokračujúcom prepade cien bytov. Medziročne je to päť až desať percent.
Realitný maklér Emil Bajtoš odhaduje, že recesia na realitnom trhu na Spiši môže trvať ešte približne päť rokov.
Zmeniť to vraj môže len príchod silného investora alebo rapídny rozvoj priemyslu.
Majiteľ realitnej kancelárie Štefan Cirbus zase hovorí, že ideálna situácia na realitnom trhu je, ak sa nové byty rezervujú do hodiny od kolaudácie.
V Spišskej Novej Vsi sa však predajca musí pripraviť na to, že byť sa mu podarí predať v priebehu pol roka.
Príjmy Spišiakov sú stále nízke
„Mierne klesajú hlavne ceny väčších bytov. Štandardné ceny sa držia v prípade dvojizbových bytov, o tie je najväčší záujem. Zaznamenali sme mierne vyšší dopyt po jednoizbových bytoch. Kupujú ich hlavne ľudia po rozvode, či mladí Spišiaci, ktorí sa chcú osamostatniť,“ opísal Š. Cirbus.
Trojizbový byt po rekonštrukcii stojí v Spišskej Novej Vsi približne 37-tisíc eur. Tie novšie dokážu predať do 42-tisíc.
„Chybou je, že predajcovia majú veľmi optimistické vyhliadky a chcú predávať za vysoké ceny. Stretli sme sa aj s požiadavkou, 50-tisíc eur za trojizbový byt. V Spišskej Novej Vsi nie je však šanca uskutočniť takýto obchod,“ tvrdí tento odborník.
Ako ďalej uviedol Š. Cirbus, je pravda, že banky znižujú úrokové sadzby, pri posudzovaní žiadostí sú ústretovejšie. Na druhej strane, príjmy Spišiakov sú však stále nízke.
Mladí odchádzajú za prácou
„Spiš je stále regiónom, odkiaľ migrujú preč mladí ľudia za prácou. Dokonca mám aj klientov v seniorskom veku, ktorí tu ostali sami, chcú predať nehnuteľnosť a odísť za dospelými deťmi do inej časti Slovenska,“ opísal E. Bajtoš.
Podobne ako jeho kolega hovorí, že mnohí ľudia síce túžia po vlastnom byte, ich príjmy nie sú však postačujúce pre čerpanie hypotéky.
„Ponuka veľmi vysoko prevyšuje dopyt. Reality je v regióne dnes veľmi ťažké predať, preto niektorí majitelia po pol roku či po niekoľkých mesiacoch strácajú trpezlivosť a idú s cenami dole,“ opísal tento E. Bajtoš.
Obaja oslovení odborníci tvrdia, že najväčší záujem o byty je stále v centre alebo v blízkom okolí.
Na Spiši vládne aj zaujímavý paradox, 25 kilometrov ďalej od Spišskej Novej Vsi, v Poprade, sú ceny bytov oveľa vyššie. Napríklad trojizbový byt tu stojí 60-tisíc eur a viac.
Dôvodom je lepšia možnosť zamestnať sa v tomto meste, svoju úlohu zohráva aj turistický ruch a blízkosť Vysokých Tatier. „Po Košiciach je Poprad najdrahšia lokalita, čo sa predaja bytov týka,“ vysvetlil nám E. Bajtoš.
Vlastné peniaze aj hypotéka
Mladá rodina Švartzovcov patrí k tým šťastlivcom, ktorí si prednedávnom kúpili svoj vlastný 4-izbový byt. Z okresu Gelnica sa presťahovali na sídlisko Mier do Spišskej Novej Vsi.
„Mali sme naozaj z čoho vyberať. Prezreli sme si päť bytov. Ten vhodný sme hľadali asi rok, lenže ani sme sa veľmi neponáhľali, bývali sme u rodičov. Rozhodovala hlavne cena,“ opísala pani Lívia.
Miroslav Endel v tomto období tiež plánuje kúpu bytu. „Síce sa neponáhľam, bývam u rodičov, myslím si, že práve teraz je ideálna doba na kúpu. A investícia do nehnuteľnosti sa predsa vždy oplatí. Hlavnú úlohu pri kúpe bude hrať cena a lokalita. Premýšľam nad centrom mesta,“ opísal nám tento Spišiak.
Švartzovci sa do Spišskej Novej Vsi presťahovali kvôli práci. Hlava rodiny totiž musela denne dochádzať vlakom približne 50 kilometrov.
Miroslav sa plánuje usadiť v Spišskej Novej Vsi hlavne pre rodinné väzby. „Narodil sa som tu, neviem si predstaviť, že by som žil niekde inde,“ povedal.
Obaja respondenti disponujú vlastnými peniazmi, ale využili hlavne hypotekárne úvery.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.