Centrá do nového roka pracovali ako strediská záujmovej činnosti. Novelizácia zákonov zastrešila záujmové útvary pre deti pod jeden názov a zmenila ich financovanie. Samospráva nemá na ich fungovanie dostatok financií.
ROŽŇAVA. Od nového roka došlo k zmene prerozdeľovania finančných prostriedkov pre výchovno vzdelávacie zariadenia.
Peniaze na záujmové vzdelávanie sa neprideľujú podľa počtu zapísaných detí v centrách voľného času (CVČ) a školských strediskách tak, ako to bolo doteraz.
Podľa nových legislatívnych podmienok sa pridelia na všetky deti vo veku od 5 do 15 rokov s trvalým pobytom na území samosprávy.
Finančný balík teda plošne dostane každá samospráva, či v nej záujmový útvar pôsobí alebo nie. Normatív na jedno dieťa predstavuje 62 eur.
Rožňava premenovaním dvoch školských stredísk záujmovej činnosti pôsobiacich na základných školách tak dostala do vienka 3 CVČ - na Ul. akademika Hronca, na ZŠ Ulica pionierov a na ZŠ Zakarpatská ulica.
Pracuje v nich vyše 1770 rožňavských detí, ale aj školáci z okolitých obcí.
Nevykryjú náklady
„Mesto na vyfinancovanie centier dostane pre tento rok v rámci regionálnych kompetencií sumu 109 554 eur. V záujme sprehľadnenia financovania a racionalizácie sietí školských zariadení navrhuje mesto vyradiť 2 centrá, ktoré pôsobia na spomenutých základných školách. Mesto pri prepočítaní nevie vykryť všetky náklady,“ uviedla na ostatnom zastupiteľstve vedúca školstva Janka Mičudová.
Na ZŠ pionierov sa venujú športovým aktivitám. ZŠ Zakarpatská je zameraná aj na výtvarné a jazykové krúžky. Po zrušení zariadení budú môcť tréneri a vedúci záujmových útvarov pracovať v jedinom CVČ na Ul. akademika Hronca, ktoré sa koncom marca presťahovalo zo Šafárikovej ulice.
Mesto očakáva prísun finančných prostriedkov aj z obcí, ktorým boli pridelené finančné prostriedky štátom na miestne deti. Mnoho z nich navštevuje krúžky priamo v Rožňave.
„Finančne by mohli pomôcť aj starostovia. Je na nich, či podporia svoje deti. Rozhodnúť sa musia do konca apríla,“ uviedla vedúca školstva.
Na zastupiteľstve vyplynulo, že samospráva vytvorí pracovnú skupinu zo zástupcov ZŠ, klubov a trénerov, ktorá zhodnotí súčasný stav a pripraví koncepciu ďalšieho fungovania CVČ.
Bez trénerov
Svoje stanovisko k zrušeniu dvoch CVČ poslal poslancom učiteľ ZŠ akademika Jura Hronca Zoltán Breuer.
„Na tejto škole učím a trénujem. Poznám veľa trénerov, čo robia okolo športu a vyjadrili sa, že za takýchto podmienok, ako ponúka stredisko, nie je mysliteľné, aby trénovali aj naďalej. Ich mesačný zárobok za tri tréningy do týždňa v trvaní od jednej hodiny až po dve je asi 60 eur. A k tomu ešte každý víkend hrajú niekde zápas, čo nie je zaplatené. Cestujú po celom Slovensku, napr. do Lendaku, Spišskej Novej Vsi, Bratislavy alebo Trnavy. Každé jedno vzdelávania a predlžovanie licencií v športe stojí peniaze. Mám otázku, ako to chce mesto vlastne riešiť. Lebo ak nebudú tréneri za takýchto podmienok trénovať, skončí každý jeden šport v Rožňave,“ stálo v liste.
„Skúste mi na to, ak sa dá, odpovedať. Nie prosím tak, že kluby to majú riešiť, pretože kluby nemajú peniaze,“ položil poslancom otázku na záver.
O presnom termíne ukončenia spomínaných dvoch CVČ rozhodne ministerstvo školstva.
Na verejnosti však rezonuje otázka, čo bude ďalej s deťmi, ktoré na školách vyvíjali svoje znalosti v jazykoch, umení alebo šikovnosť v športe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.