V Tatranskej galérii Poprad otvorili výstavu Katarína Rachel Krajčovičová - Návrat k prameňom pri príležitosti 71. výročia prvého transportu židovských žien a dievčat z Popradu. Výstava fotografií slovenskej autorky žijúcej v Izraeli potrvá v priestoroch elektrárne do 14. apríla.
POPRAD. Katarína Rachel Krajčovičová si obdiv a vzťah k umeniu vytvorila v rodinnom prostredí. Jej otec bol umelecký kovolejár a svoj vzťah k umeniu veľmi úspešne prenášal aj na svoje dcéry.
Pre Katarínu sa stala umelecká fotografia cestou, ktorou môže zaznamenávať svoje vizuálne a citové zážitky. Svoje diela vystavovala od roku 1997 celkovo už 14–krát nielen na Slovensku, ale aj v Paríži či Viedni.
Slávnostnej vernisáži predchádzala pietna spomienka kladenia vencov pri príležitosti 71. výročia prvého transportu židovských žien a dievčat z Popradu pri pamätnej tabuli na staničnej budove v Poprade.
V tvárach hľadá podobnosť s obeťami holokaustu
Fotografickým obrazom uchováva tváre blízkych priateľov a mnohých slávnych umelcov i napriek tomu, že niektorí už opustili tento svet. Na autorkiných fotografiách žijú a prihovárajú sa k nám doteraz, čo je čaro a moc pravdivej fotografie.
Svedčia o tom mnohé portréty slávnych ľudí zo svetovej aj domácej kultúrnej scény, ako Stella Zázvorková, Geraldine Chaplinová, Jiří Menzel, Annie Girardotová, Iva Janžurová, Peter Dvorský, Elena Obrazcovová a ďalší.
V portrétovaných tvárach hľadá podobnosť s príbuznými, ktorých životy drasticky ukončili v koncentračných táboroch.
Fotografka si v sebe nesie rodinnú stigmu vojnového násilia. Určite aj toto dedičstvo ju priviedlo k téme Nie vojnu, ale lásku.
Sama už nezažila hrôzy vojnových krutostí, ale osud chcel, aby sa jej druhou krajinou, v ktorej striedavo žije, stal Izrael.
Krajina, kde ľudia i v dnešných dobách poznajú strach z vojnového ohrozenia a kde najvzácnejšou hodnotou je život a mier.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.