Podtatranská metropola sa v stredu stala dejiskom rokovaní medzi poľskou a slovenskou vládou o spoločnej kandidatúre Krakova a Tatier na Zimné olympijské hry (ZOH) v roku 2022.
POPRAD. Poľský premiér Donald Tusk podľa slov jeho slovenského náprotivku Róberta Fica prišiel s myšlienkou olympijskej kandidatúry v jednom z ich vzájomných súkromných rozhovorov.
„Chceme usporiadať zimné olympijské hry, ale nemáme lyžiarske stredisko, poďme do toho spolu,“ parafrázoval slovenský premiér Tuskove slová pri opise počiatku poľsko-slovenskej kandidatúry na usporiadanie Zimných olympijských hier (ZOH) v poľskom Krakove v roku 2022.
„Dokonca mi povedal, že jeho deti sa učili lyžovať v slovenskom lyžiarskom stredisku Jasná,“ doplnil Fico.
Obaja premiéri sa zhodli, že v minulosti nikdy nebola a zrejme ani nebude taká veľká šanca usporiadať v euroregióne Tatier takéto významné športové podujatie.
Fico nerozumie odporu proti rozvoju infraštruktúry
Slovenská vláda už deklarovala svoju podporu tomuto spoločnému projektu.
Zároveň podporí len takú dopravnú a športovú infraštruktúru, ktorá bude nevyhnutná a využiteľná aj po skončení olympiády.
„Čo je na tom zlé, že postavíme v Jasnej nové cesty a parkoviská? Čo je na tom zlé, že v Liptovskom Mikuláši a Poprade postavíme nové zimné štadióny? My nechceme stavať tunel popod Tatry. Hovoríme len o základnej a potrebnej infraštruktúre, nie o megalomanských projektoch,“ zdôraznil Fico.
Podľa neho by sa finančné prostriedky investovali postupne v rozmedzí rokov 2015 až 2022 v prípade úspešnej kandidatúry.
Ľudia si zaslúžia kultúrne športoviská
Podľa Fica v športe všeobecne rozhoduje aj kultúra prostredia a štadiónov.
„Keď máte škaredé prostredie, tak tam nikto nepríde. Koľko ľudí chodilo na starý hokejový štadión v Bratislave, keď bol starý, zapáchajúci a zhnitý? Len čo je z neho nová, moderná a kultúrna hala, tak ľudia na hokej chodia často už len kvôli atmosfére. Nová športová infraštruktúra nemôže nikomu poškodiť,“ obhajoval investície do športovísk, ktoré podľa neho zvýšia kultúru podujatí a prilákajú divákov.
Organizovanie lyžiarskych disciplín v Jasnej patrí medzi istoty predkladaného projektu, v prípade hokejového turnaja by sa musela Slovensku udeliť výnimka od Medzinárodného olympijského výboru (MOV).
Cesta spoločnej kandidatúry tak podľa slovenskej aj poľskej strany môže pomôcť v boji proti kríze vytvorením nových pracovných miest, ako aj v podpore cestovného ruchu oboch krajín vo forme celosvetovej reklamy.
„Aj keby u nás mali bežci na lyžiach odbehnúť iba stometrový úsek, bude to obrovská reklama a signál o Slovensku do celého sveta,“ okomentoval s nadsadením Fico možné zvýšenie medzinárodného kreditu Slovenska.
Obe strany veria v úspech kandidatúry
Slovenský premiér Fico odhaduje šance spoločnej kandidatúry Poľska a Slovenska v avizovanom triu záujemcov objektívne na 33 percent. „Ja tu šancu vidím vyššie,“ dodal Fico v závere svojej vety.
Poľský predseda vlády zhodnotil šance Krakova v podobnom duchu: „Ak by som povedal, že šanca je malá, bol by som pesimista. Ak by som povedal, že je veľká, ľudia by ma podrobili kritike, ak by to v roku 2015 nevyšlo. Ja šance vidím v rozmedzí od 33 do 40 percent, čo na začiatok nie je zlé,“ odhadol Tusk.
Celkové finančné náklady organizovania ZOH si Medzinárodný olympijský výbor a usporiadateľská krajina delí v pomere 4:6.
V prípade poľsko-slovenskej kandidatúry by väčšiu časť investícií znášala poľská strana. O vyčíslení týchto nákladov je zatiaľ predčasné špekulovať.
„Musí sa pripraviť plán nevyhnutných investícií do roku 2022, čo je ale podľa môjho názoru bez problémov finančne zvládnuteľné,“ uzavrel Fico.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.