POPRAD. V Poprade si v nedeľu uctili pamiatku obetí holokaustu.
Na železničnej stanici v Poprade sa stretli v nedeľu zástupcovia židovskej kultúry, miestnej samosprávy a širokej verejnosti, aby si uctili pamiatku obetí holokaustu.
Práve z popradskej stanice 25. marca 1942 odišiel prvý transport tisícky židovských žien a dievčat do koncentračného tábora v poľskom Osvienčime.
"V Poprade sa stretávame od roku 1999, od roku 2001 už je to viac-menej oficiálne a od roku 2002, pri príležitosti 60. výročia odchodu prvého transportu, už je na tomto mieste aj spomienková tabuľa, takže sa tu stretávame pravidelne každý rok," povedal pri tejto príležitosti riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan.
V popradských kasárňach bol počas vojny zriadený tábor, kde sústreďovali židov z východného Slovenska.
V čase od marca do októbra 1942 bolo zo Slovenska transportovaných približne 60-tisíc obyvateľov židovského pôvodu, z ktorých prežila len hŕstka.
Podľa Mešťana je veľmi dôležité, že sa tu verejnosť stretáva každý rok, pretože neustále si treba pripomínať chvíle, ktoré tragicky poznačili históriu Slovenska i jeho obyvateľov.
"Pripomenúť si túto udalosť znamená vyvarovať sa urobiť ešte raz to, čo sa už stalo," zdôraznil Mešťan. Podľa neho je vo svete stále hrozba podobných činov, a práve Židia by mali upozorňovať na dôsledky, ktoré z nich plynú.
Sprístupnili výstavu Kataríny Rachel Krajčovičovej
Pri príležitosti 71. výročia prvého transportu židovských žien a dievčat v nedeľu v Tatranskej galérii slávnostne sprístupnili výstavu Kataríny Rachel Krajčovičovej.
Má názov Návrat k prameňom a pomocou fotografických obrazov uchováva tváre blízkych autorkiných priateľov, mnohých slávnych umelcov, s ktorými ju spája obdiv k umeniu i skutočné priateľstvo.
"I napriek tomu, že niektorí už opustili tento svet, na fotografiách Kataríny žijú a prihovárajú sa k nám doteraz. Svedčia o tom mnohé portréty Stelly Zázvorkovej, Geraldine Chaplinovej, Jiřího Mencla alebo Annie Girardotovej, Ivy Janžurovej, Petra Dvorského či Eleny Obrazcovovej, ktoré sú plné vzájomnej dôvery," priblížila kurátorka výstavy Viera Kamenická.
V portrétovaných tvárach hľadá Krajčovičová podobnosť s príbuznými, ktorých životy sa drasticky skončili v koncentračných táboroch. Výstavu môžu návštevníci galérie vidieť do polovice apríla.
Foto k článku: TASR/Oliver Ondráš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.