BRATISLAVA/LEVOČA. Najvyšší súd musel odročiť dnešné plánované odvolacie konanie v starej kauze Liehofruct White Lady Levoča.
"Predmetne verejné zasadnutie v trestnej veci Ing. M. G. bolo odročené pre práceneschopnosť obhajcu, ktorý sa riadne ospravedlnil," uviedla kancelária predsedu Najvyššieho súdu SR.
Senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici neprávoplatným verdiktom z 27. júla 2011 v tomto prípade podvodov s celkovou škodou 7,5 milióna eur uložil šiestim obžalovaným nepodmienečné tresty od troch do šiestich rokov.
Judite K. vymeral dva roky podmienečne. Všetci obžalovaní dostali i peňažné tresty od 10-tisíc do 40-tisíc eur.
Podstatnú časť obžaloby tvoria podvody spoločnosti Liehofruct White Lady (LWL) pri predaji liehu v roku 1997. Okrem bývalých predstaviteľov LWL prokurátorka žalovala aj manažment firiem Merkur a Spišský liehoškrob.
Fiktívne obchody s liehom
Firmy údajne vzájomne vymýšľali obchody s liehom, ktoré nikdy nerealizovali. Každá z nich si však uplatnila nárok na vrátenie spotrebnej dane z liehu, ktorý má kupujúci, ak kúpi lieh so spotrebnou daňou.
S kauzou súviselo samostatné trestné stíhanie riaditeľky Daňového úradu v Levoči, ktorá firmám povoľovala odklady platenia odvodov z predaja.
Najvyšší trest šesť rokov nepodmienečne a pokutu 40-tisíc eur neprávoplatne dostal od prvostupňového súdu bývalý generálny riaditeľ White Lady Miroslav G. Podľa žalobcu sa podieľal na troch skutkoch s veľkou škodou.
Obžalovali deväť ľudí
Obžalovaného Ladislava B. vtedy neprávoplatne odsúdili na štyri roky nepodmienečne a na peňažný trest 20 tisíc eur. Okrem pomoci pri podvode ho uznali za vinného z trestného činu legalizácie príjmov z trestnej činnosti, pretože cez jeho účty sa presúvali financie, získané podvodom.
Obžalovaný Juraj B. dostal v napadnutom rozsudku tri a pol roka a pokutu 15-tisíc eur.
Trojicu obžalovaných Ján S., Miroslav Č. a Ľubomír M. zatiaľ neprávoplatne odsúdili za podvod v spolupáchateľstve každého na tri roky nepodmienečne a peňažný trest 15 tisíc eur.
Jediná žena medzi obžalovanými Judita K. bola uznaná za vinnú za pomoc pri podvode a dostala dva roky podmienečne. Z ďalšieho bodu obžaloby ju senát oslobodil, pretože sa nepreukázala jej vina.
Senát prvostupňového súdu zastavil trestné stíhanie Jaroslava N., pretože za ten istý skutok už bol iným súdom právoplatne odsúdený.
Pôvodne prokurátor žaloval deväť ľudí. Zo zdravotných dôvodov bolo trestné stíhanie Petra C. prerušené.
Čas hral v prospech obžalovaných
Za trestný čin podvodu zákon umožňuje uložiť trest odňatia slobody na päť až dvanásť rokov.
Pretože podľa medzinárodných právnych noriem má každý obžalovaný právo na rýchly a spravodlivý proces, vzhľadom na odstup času od konania skutkov v roku 1997 a začatia trestného stíhania v roku 2002 prvostupňový súd ukladal tresty aj pod dolnou hranicou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.