Kameň, ktorý v Levoči využijú na obnovu centra, dovezú na Slovensko až z Číny. Miestni poslanci aj preto majú obavy, či časť námestia stihnú zrekonštruovať v stanovenom termíne.
LEVOČA. Na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva riešili poslanci aj dilemu, či sa pustiť do druhej etapy rekonštrukcie námestia alebo nie.
„Je možnosť využiť výzvu na regeneráciu sídel, môžeme sa teda uchádzať o peniaze. V rámci druhej etapy rekonštrukcie námestia by sme opravili východnú časť od hotela Arkáda po rohový dom na konci ulice, ktorý je v blízkosti Košickej brány. Táto časť je projektovaná ako pešia zóna,“ vysvetlil primátor Levoče Miroslav Vilkovský (Smer).
Na tento účel potrebujú približne 2, 2 milióna eur. Ak by boli s projektom úspešní, s prácami by začali v roku 2014.
„Európska únia raz zastaví tok peňazí, preto by sme mali využiť ešte túto možnosť. Z vlastných zdrojov námestie iba veľmi ťažko obnovíme,“ dodal primátor.
Poslanec Jozef Cvoliga (SDKÚ) však vyhlásil, že je proti rekonštrukcii.
Jeho kolega Miroslav Čurilla (SDKÚ) mu oponoval, na získanie peňazí vraj nebude veľa možností. Poslanci sú zrejme mierne skeptickí, pretože prvú etapu rekonštrukcie sprevádzajú aj problémy.
„Je však naivné domnievať sa, že v takom historickom meste, ako je Levoča, bude rekonštrukcia námestia ideálna,“ povedal Štefan Kamenický (OKS).
Namiesto štyroch jedenásť káblov
Levočania mali s rekonštrukciou problémy hneď od začiatku. V rámci projektu mohli z eurofondov získať 1,25 milióna eur.
Víťazná firma vo verejnej súťaži TSS Grade, a. s., Trnava však potvrdila, že námestie zrekonštruuje za cenu nižšiu o 40 percent.
Samotné práce začali s poriadnym meškaním kvôli kontrole verejného obstarávania. Potom sa zase formou petície sťažovali miestni podnikatelia, ktorí majú do svojich prevádzok sťažený prístup pre rekonštrukciu.
Na dôvažok, Levoča ako historické mesto môže pod zemou ukrývať rôzne prekvapenia. Našťastie pre stavbárov archeologický prieskum nepotvrdil žiadne významné nálezy, práce teda nemuseli stopnúť.
Napriek tomu v meste sa stretli s rôznymi prekvapeniami. „Napríklad, podľa projektu pri pošte mali byť pod zemou štyri káble, reálne ich tam vykopali jedenásť,“ opísal M. Vilkovský.
Vraj skončia s prácami skôr
Levočskí poslanci sa obávajú časového sklzu, na kameň čakajú až z Číny.
Dodávateľ prác však na tieto pripomienky reaguje: „Práce by sme mali ukončiť podľa projektu v októbri. Predpokladáme však, že sa nám to podarí už v septembri. Dodávka kameňa z Číny nám neskomplikuje prácu. Dodacia lehota je tri mesiace. Po zime chceme začať opäť pracovať v apríli,“ povedal Jaroslav Marciš z TSS Grade, a. s., Trnava.
Stavbári musia použiť kameň až z Číny, pretože Levoča je historické mesto a je súčasťou zápisu v UNESCO. Pamiatkový úrad mal preto špeciálne požiadavky na stavebný materiál.
„Kameň, ktorý potrebujeme, na Slovensku nevyrábajú. Použijeme ho na chodníky, schody aj obrubníky,“ dodal J. Marciš.
Poslanci rozhodnú
V rámci prvej etapy v Levoči zrekonštruujú námestie v časti od evanjelického kostola po spojovaciu časť ulíc Nová a Vysoká.
Poslanci na najbližšom mestskom zastupiteľstve rozhodnú, či sa mesto bude uchádzať o peniaze na rekonštrukciu námestia – druhá etapa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.