Okresný súd v Spišskej Novej Vsi vydal platobný rozkaz, ktorým uložil mestu Spišská Nová Ves povinnosť zaplatiť zriaďovateľovi súkromných školských zariadení, občianskemu združeniu Kámo Nádej, viac ako 1,857 milióna eur.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Združenie Kámo Nádej žiada od mesta doplatenie financií, ktoré im magistrát nevyplatil na činnosť v roku 2010 a tiež ďalšie finančné prostriedky, o ktoré malo byť združenie ukrátené z podielových daní štátu pre údajné pochybenie mesta.
Prednostka mestského úradu Jela Bednárová potvrdila, že mesto dostalo platobný rozkaz zaplatiť 1,857 milióna eur.
„Šlo o financovanie súkromných školských zariadení v priebehu rokov 2010 a 2011. Občianske združenie vtedy na území mesta vykonávalo činnosť v rámci centra voľného času, školského klubu detí a školského strediska záujmovej činnosti. Ich postupy boli vtedy v súlade s platnou legislatívou a nárokovali si príspevky z mestského rozpočtu na fungovanie aktivít na území mesta,“ vysvetľuje J. Bednárová.
Podali odpor
Podľa jej informácií k úprave záväzného nariadenia zastupiteľstvom, a teda k zníženiu dotácie pre súkromné školské zariadenie, došlo po vykonaní hĺbkovej kontroly magistrátom v roku 2010.
„Dožadovali sa plnej výšky dotácie,“ dopĺňa prednostka.
„Voči žalobe podalo mesto odpor. Doteraz sme s OZ Kámo Nádej mali niekoľko súdnych sporov. Verím, že v tomto bude mesto úspešné,“ je presvedčená J. Bednárová.
Zástupca zriaďovateľa školských zariadení Kámo Nádej Ján Ondrík uviedol: „Nárokujeme si len to, čo nám v rámci legislatívy patrí. Rozhodnutie mesta krátiť dotácie len súkromným školským zariadeniam v pôsobnosti zriaďovateľa Kámo Nádej považujem za nešťastné a diskriminačné. Dotácie pre súkromné školské zariadenia boli krátené podľa správy mesta z dôvodu nižšieho výberu daní, z ktorých bolo financovaných okrem týchto troch súkromných aj ďalších 37 školských zariadení. Ich nižší výber daní nepostihol,“ hovorí Ondrík.
Informáciu považuje za nepravdivú
Informáciu, že k zníženiu dotácie došlo po vykonaní hĺbkovej kontroly magistrátom v roku 2010, považuje za nepravdivú.
„Práve naopak, mesto Spišská Nová Ves zrušilo kontrolu pre nezákonnosť svojho postupu. Som presvedčený o tom, že obyvateľom mesta sa podsúvajú nepravdivé informácie,“ tvrdí Ondrík.
Zdôrazňuje, že činnosť združenia bola financovaná prostredníctvom podielových daní od štátu, ktoré sa cez samosprávu mali presúvať na ich účet.
„Neboli to síce účelovo viazané finančné prostriedky, ale boli štátom poukazované na účet Spišskej Novej Vsi podľa počtu detí navštevujúcich školské zariadenia. Podľa nášho názoru nie je správne, ak si takéto financie mesto ponechá v rozpočte mesta na úkor týchto detí,“ dodáva.
K súdnym sporom, ktoré spomína prednostka Bednárová, dodáva: „Doposiaľ boli právoplatne ukončené štyri súdne spory. Spišská Nová Ves bola úspešná len v jednom a tri súdne spory boli skončené v prospech občianskeho združenia Kámo Nádej.“
V štádiu riešenia
Hlavnej kontrolórky Hyacinty Zozuľákovej sme sa opýtali, či mesto zrušilo kontrolu pre nezákonnosť svojho postupu. Kontrolórka sa k celej záležitosti odmietla vyjadriť z dôvodu, že prípad je v súčasnosti v štádiu riešenia.
Hovorkyňa súdu v Spišskej Novej Vsi Eva Herichová informovala, že na základe návrhu podaného navrhovateľom OZ Kámo Nádej vydal súd platobný rozkaz mestu Spišská Nová Ves, ktorým vyhovel návrhu.
„Odporca v zákonnej lehote podal odpor proti platobnému rozkazu, čím sa zo zákona platobný rozkaz zrušil. Súd bude ďalej konať na pojednávaniach,“ vyjadrila sa.
Podľa hovorkyne termín určí súd až po uplynutí lehoty uloženej združeniu Kámo Nádej na vyjadrenie k odporu, ktorý podalo mesto.
Názory
Čo hovoria poslanci
Zuzana Páleníková (SaS): „Vedenie Spišskej Novej Vsi dalo súhlas so zaradením súkromného CVČ do siete škôl a školských zariadení pôsobiacich v meste. Na základe podkladov z centra dostalo zo štátneho rozpočtu dotáciu na každé dieťa. Na základe rozhodnutia zastupiteľstva bolo všetkým školským zariadeniam v samospráve vyplatených osemdesiat percent z poskytnutých dotácií štátom. Po polroku sa mesto rozhodlo znížiť pre súkromné centrum dotáciu na päťdesiat percent. Dodatočne si to nechalo schváliť poslancami. Zástupcovia dotknutého centra sa opakovane chceli dohodnúť s vedením mesta, no neúspešne. V nasledujúcom roku mesto nepožiadalo štát o dotáciu na deti v tomto centre, napriek tomu, že všetky podklady boli poskytnuté.“
Miroslav Semeš (Smer): „Tento spor trvá už dlho. Je pravdou, že keď som pôsobil na úrade ako zástupca primátora, boli sme presvedčení o tom, že robíme správne kroky. Nechceli sme posunúť prostriedky tam, kde sme cítili nespravodlivosť. Myslím si, že pracovníci ministerstva školstva nesú vinu za to, že bolo možné nájsť legislatívnu dieru a takýmto spôsobom odčerpávať prostriedky. Podľa mňa má mesto navrch. Verím, že sa tejto téme budú venovať právni zástupcovia, ktorú túto problematiku dobre poznajú.“
ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.