POPRAD. Tatranská galéria v Poprade pripravila na utorok 5. marca ďalšiu prednášku z cyklu odborných prednášok Z dejín umenia a kultúry Spiša.
Témou najnovšej prednášky je Osobnosť a tvorba architekta Dušana Jurkoviča. Architekt Dušan Jurkovič patrí k významným osobnostiam československej architektúry prvej polovice 20. storočia.
Súčasťou prednášky Gabriely Chebeňovej v Tatranskej galérii v Poprade bude aj premietanie dokumentárneho filmu venovaného Dušanovi Jurkovičovi, informovala riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková.
Jurkovičova osobnosť sa formovala v prostredí stredoeurópskej stavebno-remeselnej tradície. Jeho život a dielo odrážali predstavu modernistov o architektovi, ktorý je okrem iného aj organizátorom a súčasne tvorcom nového spôsobu života.
Po vybudovaní tratí Tatranských elektrických železníc v rokoch 1908 až 1912, ktorých súčasťou bola aj budova bývalej parnej elektrárne v Poprade, kde dnes sídli Tatranská galéria, ale i v súvislosti s rozvojom techniky, sa v 20. rokoch 20. storočia upriamila pozornosť ľudí budujúcich dopravnú infraštruktúru na tatranské štíty.
V 30-tych rokoch sa Jurkovič stretol s atypickou výzvou projektovania staníc lanovej dráhy na Lomnický štít.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.