Čínskym obchodom sa na Námestí sv. Egídia v Poprade mimoriadne darí. Podnikatelia s ázijským tovarom tam majú až desať obchodov s textilom a obuvou, dve tržnice plné čínskeho tovaru a tri stravovacie zariadenia s exotickou kuchyňou. Naproti tomu v Starom Smokovci vydržal obchod s lacným tovarom iba necelé dva mesiace.
POPRAD/VYSOKÉ TATRY. Minulého roku v apríli vzniklo občianske združenie Pre mesto, v ktorom svoje sily spojilo vyše 70 podnikateľov pôsobiacich na Námestí sv. Egídia s popradskou radnicou.
Ich cieľom je oživenie a zatraktívnenie centra mesta pre obyvateľov a návštevníkov Popradu, keďže jeho návštevnosť dlhodobo klesala, s čím súvisel aj pokles tržieb popradských obchodníkov.
Popradské námestie a jeho priľahlé uličky sú však zaplavené obchodmi ponúkajúcimi lacné odevy, obuv, či ďalší doplnkový tovar a tešia sa nebývalému záujmu kupujúcich.
„Členmi nášho združenia nie sú obchodníci s čínskym tovarom a ani nijako neprispievajú k vyvíjaným aktivitám,“ informoval predseda občianskeho združenia Pre mesto Ondrej Kavka.
„Všetko je to vecou ponuky a dopytu. Členovia nášho združenia vlastniaci nehnuteľnosti na námestí skrátka nenájdu iného nájomcu schopného zaplatiť nájom, než sú práve títo obchodníci. Obchody, ktoré na námestí sú, nie sú vizitkou mesta alebo občianskeho združenia. Je to vizitka nás ľudí, že bohužiaľ máme iba na to, aby sme nakupovali v týchto obchodoch,“ vysvetlil Kavka.
Rozhoduje cena, nie kvalita
Oblečenie za pár eur ľudí láka, aj keď tieto veci veľa nevydržia.
„Chodím tu nakupovať, pretože tu za pár eur oblečiem deti od hlavy po päty. Keď sa veci začnú trhať, použijem ich ako handry a potom letia do koša,“ povedala Martina, ktorá vychováva tri deti a v rodine musia s partnerom mesačne vyžiť s príjmom okolo 600 eur.
Gymnazistky Eva s Mišou sa v „čiňáku“ zastavili z dlhej chvíle. „Občas si kúpim nejakú peknú a módnu vec v čínskom obchode, aj keď sa dá použiť len párkrát,“ smiala sa Miša. Nohavice za 2 eurá, mikina za päť či zimna bundá za desať eur.
Hlavne kvôli cenám chodí so železnou pravidelnosťou do obchodu na námestí v Poprade aj Helena Korenková: „Deti rýchlo rastú, a tak im nemá cenu kupovať drahé veci. Keď je niečo veľmi lacné, tak nepozerám až tak na kvalitu. Stále to vyjde lacnejšie než drahé značkové oblečenie.“
Ako dodala, topánky radšej kupuje v „normálnej“ obuvi, lebo s lacnými čínskymi topánkami má zlé skúsenosti.
V Tatrách sa dlho neohrial
Čínsky obchod, ktorý len v polovici novembra otvorili v obchodnom stredisku v centre Starého Smokovca, sa vo Vysokých Tatrách dlho neudržal.
Ešte pred koncom starého roka ho ázijský obchodník zatvoril. Dôvod krachu bol v úplnom kontraste s preplnenými popradskými predajňami.
„O tom, že bol v Smokovci čínsky obchod, som ani nevedela. My chodíme nakupovať iba do Popradu a podľa môjho názoru sa takýto typ predajne do Tatier ani nehodí,“ povedala obyvateľka Vysokých Tatier Anna Muselová.
Ako dodala, do čínskych obchodov nakupovať nechodí. „Raz som si chcela kúpiť rifle, ale ani nízka cena ma nedokázala presvedčiť,“ uzavrela.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.