V Levoči takmer na každom mestskom zastupiteľstve hovoria volení poslanci o šetrení. Prepúšťa sa, škrtá sa v rozpočte. Zaujímavé však je, že v prípade poslancov sa až tak nešetrí. Poslaneckých postov je tu totiž maximálny počet, aký dovoľuje zákon.
LEVOČA. V Levoči žije viac ako 14-tisíc ľudí. Poslancov je tu devätnásť.
Podľa zákona, minimálny počet musí byť trinásť, maximálne devätnásť. Ak by Levočania pristúpili na najnižší počet, mesačne by usporili minimálne 270 eur.
Odborník na samosprávy Ivan Rončák z Transparency International Slovensko tvrdí, že Levoča nie je jediné mesto, ktoré je v počte poslancov také rozšafné.
„Takmer sto percent samospráv má maximálny počet poslancov. Politické strany chcú mať pri rozhodovaní o dôležitých veciach čo najviac svojich ľudí,“ opísal Rončák.
Zatiaľ len zvažuje
Aj primátor Levoče Miroslav Vilkovský (Smer) volí, čo sa počtu poslancov týka, opatrnú rétoriku. Zatiaľ totiž nie rozhodnutý o správnom počte poslancov.
„Mestské zastupiteľstvo v Levoči určilo na svojom zasadnutí 25. februára 2010 počet poslancov na devätnásť. Návrh predkladateľa - primátora mesta v spolupráci s oddelením organizačným a vnútornej prevádzky, bol pätnásť poslancov. Mestská rada odporúčala sedemnástich. Zvažujem, že na volebné obdobie 2015 až 2018 navrhnem mestskému zastupiteľstvu nižší počet poslancov. Definitívne rozhodnutie však ešte nepadlo,“ povedal primátor.
Pravica: Zastierací manéver
V levočskom mestskom parlamente má väčšinu pravica. Predseda poslaneckého klubu SDKÚ–DS, OKS a KDH Jozef Cvoliga uviedol: „Zníženie počtu poslancov neprinesie úsporu mestu, je to opäť len zastierací manéver a mantra, ktorú momentálne len niekto umelo rozširuje. Návrh na určenie počtu poslancov nemôže byť témou len vtedy, keď sa mi to hodí. Je to téma rovnaného typu – koľko poslancov má mať NR SR.“
Podľa neho má počet poslancov vychádzať z viacerých faktorov. „Napríklad, je to aj geografická vzdialenosť jednotlivých častí mesta,“ dodal J. Cvoliga.
Sľubuje, že v poslednom volebnom roku predloží návrh, ktorý má zatiaľ v zásuvke.
„Je to návrh na počet poslancov, ale aj na celkové prerozdelenie volebných obvodov, tak, aby viac odrážali demografické rozloženie obyvateľstva,“ vysvetlil.
Čím menej, tým lepšie
Rončák hovorí, že neexistuje ideálne číslo, koľko poslancov by mala mať samospráva.
„Dôležité je, aby všetky relevantné skupiny ľudí mali v zastupiteľstve poslanca. Pri efektívnosti rozhodovania zase platí model, že čím je ich menej, tým lepšie,“ povedal odborník.
Združenie miest a obcí Slovenska tvrdí, že je len na rozhodnutí samosprávy, koľko poslancov rozhoduje o veciach verejných.
„Určite tu hrajú dôležitú úlohu peniaze, ale aj miestne podmienky,“ povedala hovorkyňa Marta Bujňáková.
Žiadne benefity
Ročné náklady na poslancov v Levoči sú viac ako 28-tisíc eur. „V uvedenej sume sú zahrnuté položky ako odmeny, povinné odvody, občerstvenie,“ konkretizoval prednosta mestského úradu Peter Sedlačko.
Poslanci dostávajú za účasť na mestskom zastupiteľstve 45 eur, podobne je to aj za účasť na mestskej rade.
V niektorých iných mestách si samosprávni poslacni užívajú aj rôzne vymoženosti, ako cestovanie mestskou dopravou zadarmo, bezplatné parkovanie, či vstup na plaváreň a do kina.
V Levoči toto neplatí. „Žiadne benefity v podobe bezplatných služieb mesto poslancom neposkytuje,“ povedal P. Sedlačko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.