Ukazuje hrdinstvá i osudy ľudí, ktorí sa v krutých časoch 2. svetovej vojny nebáli tajne ochraňovať Židov.
STARÁ ĽUBOVŇA. V zozbieraných dokumentoch sa nachádza 25 príbehov, všetky z nich sa odohrali na východe Slovenska.
Jeden z najsilnejších je zo Starej Ľubovne. Autorkou výstavy, ktorá je k nahliadnutiu v galérii Provinčného domu, je Anna Nagyová a Peter Borza.
Výstavu predstavila autorka vôbec po prvýkrát. A to nielen na Slovensku, ale aj v širokom okolí.
„Vybrala som 25 príbehov – všetky sú z východného Slovenska. Príbehy som zozbierala vďaka riaditeľovi židovského múzea v Bratislave, profesorovi Mešťanovi. Ten mi v dobrej vôli poskytol preklad latinskej encyklopédie, ktorú vydalo múzeum Jad Vašem v Jeruzaleme. Myslím si, že je čo čítať i pozerať. Ide všetko o vysoko morálne príbehy,“ povedala A. Nagyová.
Príbehy hrdinov sú podľa autorky najmä v dnešnej dobe potrebné.
„Určite mi dáte za pravdu, že zlo v súčasnosti rezonuje dennodenne. Aj preto je možno potrebné mať a hľadať vzory morálky a predostrieť ich aj mladým ľuďom,“ poznamenala A. Nagyová.
Výstava približuje aj skutky biskupa Gojdiča
Súčasťou výstavy sú aj informácie, ktoré približujú históriu titulu Spravodlivý medzi národmi. Ocenenie sa udeľuje od roku 1963. Do dnešného dňa bolo viac ako 500 ocenených.
Kompletný zoznam však neexistuje. Niektorých sa nepodarilo nájsť, či identifikovať, mnohí hrdinovia ocenenia odmietli aj s tým, že išlo o ich morálnu povinnosť. Na naliehanie zachránených sa predsa len niekoľko príbehov záchrany zachovalo.
Autori v rámci výstavy tiež poukazujú na hrdinské a príkladné skutky osobnosti - biskupa Gojdiča. Ten otvorene protestoval proti deportáciám a zachránil životy desiatkam slovenských Židov.
V budúcom vydaní prinesieme príbeh zo Starej Ľubovne o tom, ako Mária Lampartová, matka šiestich detí, ukrývala Traurigovcov s obživou i strachom.
Verejnosť si môže výstavu pozrieť v Provinčnom dome do konca februára.
Osudy
Emotívne príbehy záchrany
Mária Lampartová zo Starej Ľubovne, matka šiestich detí, ktorá sa napriek svojej chudobe podelila s ukrývajúcimi Traurigovcami s obživou i strachom
Manželia Pavlíkovci z Danišoviec ukrývali rodinu Gelettyovcov napriek tomu, že to bolo psychicky veľmi náročné
Svatuškovci z Humenného ukrývali v podzemnej skrýši pod dlážkou svojej kuchyne Davidovičovcov
Hrdinským činom bola záchrana štvormesačnej Marianny, ktorú Elisabeth Stephanyová, opatrovateľka v rodine doktora Fridricha v Košiciach, pred deportáciou sústredených v gete, v košíku, v ktorom im prinášala jedlo, vyniesla z geta von.
rin
Vernisáž. Podujatie sa začalo slávnostne minulý piatok.
Výstava. Počas premiéry zaujala viacerých Staroľubovňanov. Foto k článku: Peter Rindoš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.