Na svete neexistuje väčšie a masovejšie podujatie, ako sú olympijské hry. Spoločná kandidatúra Slovenska a Poľska na Zimné olympijské hry (ZOH) 2022 dostala zelenú od vlády aj v regiónoch.
POPRAD. Peter Chudý zo Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry zastával pri dvoch neúspešných kandidatúrach v rokoch 2002 a 2006 jednu z kľúčových pozícií v prípravnom výbore.
V minulosti bol Peter Chudý viac ako 14 rokov mestským poslancom vo Vysokých Tatrách za mestskú časť Štrbské Pleso.
„Už v roku 2003 sme sa spojili s poslancami mestského zastupiteľstva v Zakopanom a podpísali sme deklaráciu o vzájomnom zlepšení spolupráce v oblasti výmeny informácií o športových a kultúrnych podujatiach, v oblasti služieb cestovného ruchu, ochrany životného prostredia. Malo to smerovať k spoločnej kandidatúre na ZOH,“ povedal Chudý k dlhodobej dohode medzi Zakopaným, Vysokými Tatrami a Popradom.
„Už pred desiatimi rokmi sa zrodil základ spoločného projektu, k napĺňaniu ktorého dochádza v tomto období. Ja osobne túto iniciatívu vítam a myslím si, že by to bolo ďalšie vyústenie spolupráce,“ zdôraznil svoju podporu společnej kandidatúry.
Podľa Chudého si už v roku 2003 všetci uvedomovali, že je nutné dobudovať potrebnú chýbajúcu infraštruktúru.
Odvtedy sa postavila diaľnica medzi Liptovským Mikulášom a Popradom, čistiareň odpadových vôd v Poprade – Matejovciach či prvý päťhviezdičkový hotel na území Vysokých Tatier.
Kandidatúra má zelenú
Vláda Slovenskej republiky oficiálne podporí túto kandidatúru.
„V tomto duchu bol poverený splnomocnenec vlády Dušan Galis spolu s ministrom školstva Dušanom Čaplovičom, aby v priebehu februára predložili na rokovanie vlády materiál, ktorý bude obsahovať prvé východiská, bude naznačovať ekonomické, infraštrukturálne parametre a čo všetko by to malo obsahovať. Evidentne, ak cítime takúto podporu z regiónov, bude to materiál, ktorý bude smerovať k oficiálnej podpore tejto kandidatúry zo strany vlády,“ vyjadril sa premiér Róbert Fico (Smer).
Istotu má zjazdové lyžovanie, nad hokejom visí otáznik
Slovensko by sa podľa prvých úvah malo na spoločnej kandidatúre podieľať organizovaním disciplín v zjazdovom lyžovaní v Jasnej a perspektívne aj časti hokejového turnaja, ktorý by sa mohol hrať v Poprade alebo v Liptovskom Mikuláši.
„Podľa predbežných rokovaní, ktoré boli ešte v minulom roku, poľská strana súhlasila, že by sa minimálne základná skupina hokejového turnaja hrala na Slovensku, pretože sú si vedomí toho, že hokej je najsledovanejší zimný šport na zimnej olympiáde a zároveň je to číslo jeden na Slovensku,“ konštatoval po stretnutí prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Igor Nemeček.
Podľa Fica by zimné štadióny v Liptovskom Mikuláši a Poprade mohli poslúžiť ako tréningové haly. Ak by sa na Slovensku konal aj hokejový turnaj, muselo by sa hovoriť o výstavbe nových štadiónov.
Nutné by boli aj ďalšie investície ako rekonštrukcia popradského letiska či umiestnenie olympijskej dediny, ktorá by mala mať kapacitu pre približne 1 800 ľudí.
Poprad sa chce chytiť príležitosti
Pre úspech spoločnej kandidatúry sú pripravení urobiť všetko potrebné aj v Poprade.
„Sme pripravení poskytnúť know-how a ľudský potenciál všetkých, ktorí pracovali na kandidatúrach Popradu-Tatier v rokoch 2002 a 2006,“ povedal primátor Popradu Anton Danko (nez.).
„Pre nás je najdôležitejšie, že Poprad vďaka medzinárodnému letisku bude musieť byť účastný tejto kandidatúry v akejkoľvek podobe. Mesto Poprad preto plne podporuje spoločnú kandidatúru na usporiadanie ZOH v roku 2022 v Poľsku a na Slovensku,“ dodal popradský primátor.
„Nesmieme mať veľké oči, bolo by obrovským úspechom, keby sme s Poliakmi boli úspešní. Samotná kandidatúra bude znamenať ďalšie zviditeľnenie Slovenska, bude to obrovská príležitosť na rozvoj infraštruktúry a pre cestovný ruch,“ dodal predseda vlády.
Konkrétny projekt spoločnej kandidatúry s garanciami oboch vlád by mal byť pripravený do marca budúceho roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.