Interaktívny program pre školákov a škôlkarov bude spojený s výrobou pravých fašiangových masiek.
SMIŽANY. Fašiangy boli obdobím veselosti, uvoľnených mravov, svadieb a ľudových zábav.
Svet bol na fašiangy naopak. Muži sa prezliekali za ženy, chudobní si mohli robiť posmech z bohatých. Konali sa fašiangové sprievody po obciach a dedinčania sa obliekali do rôznych bláznivých masiek. Maska baby – muž oblečený v ženských šatách, jej manžel hrubý Janko vypchatý slamou, ktorý bol symbolom zabezpečenia bohatej úrody, masky Kozy, Cigána či Cigánky.
Konzumovalo sa množstvo rozmanitých jedál. Tie mali zabezpečiť hojnosť po celý rok, lebo kto sa nenaje cez fašiangy, bude po celý rok hladný.
„Fašiangový týždeň v smižianskom múzeu sa ponesie v znamení zábavy a masiek. Deti materských a základných škôl sa oboznámia s fašiangovými tradíciami, zvykmi našich predkov. Vyrobia si ľudovú fašiangovú masku a všetko bude zavŕšené fašiangovou zábavou, karnevalom priamo v múzeu,“ uviedla správkyňa múzea Margita Kočišová.
Podujatie pod názvom Ked fašengy ta fašengy, ta še fašengujeme odštartuje v pondelok 4. februára a potrvá do utorka 12. februára.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.