Ľubovnianske múzeum má najvyššiu návštevnosť spomedzi kultúrnych zariadení v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK). V minulom roku ho navštívilo takmer 120-tisíc ľudí.
STARÁ ĽUBOVŇA. Počty ľudí na Ľubovnianskom hrade i v skanzene opäť narástli oproti roku 2011 a to približne o trinásť percent.
Jednoznačným lákadlom v múzeu bolo sprístupnenie zrekonštruovaného Renesančného paláca na hrade.
Múzeum v Starej Ľubovni vlani navštívilo 118 690 platiacich ľudí. Trend nárastu turistov sa tu opakuje už niekoľko rokov.
„Určite je to príjemné, napriek tomu, že je kríza, nám sa zatiaľ darí udržať a pritiahnuť návštevníkov,“ poznamenal Dalibor Mikulík, riaditeľ Ľubovnianskeho múzea.
Podľa neho za číslami návštevnosti je najmä sprístupnenie opraveného Renesančného paláca s originálnymi expozíciami.
Takisto asi 25 rôznych podujatí počas sezóny so šermiarmi, sokoliarmi, ale aj muzikály či koncerty.
„Pevne verím, že za tým všetkým sú aj kvalitné služby, ktoré sa snažíme poskytovať s naším personálom.“
Prichádzajú slovenské rodiny, ubudlo Poliakov
Najviac turistov prišlo za pamiatkami do Starej Ľubovne zo Slovenska.
Mikulíka teší fakt, že ide najmä o početné rodiny s deťmi. „Je dobré, ak sa aj u detí pestuje vzťah ku kultúre. Napokon, deti sú aj naši budúci návštevníci.“
Po slovenských návštevníkoch bolo v múzeu najviac Poliakov a Čechov. Z ostatných krajín napočítali sedemtisíc návštevníkov.
Oproti predchádzajúcemu roku však počet poľských turistov poklesol asi o 19 percent.
„Podľa mňa je Slovensko pre nich tranzitná krajina, presúvajú sa skôr do Maďarska. Tiež si myslím, že ako krajina sme pre nich drahí,“ povedal D. Mikulík.
V kraji už nikto nemá takú návštevnosť
Za návštevnosťou v Starej Ľubovni je pod zriaďovateľskou pôsobnosťou PSK na druhom mieste Divadlo Jonáša Záborského v Prešove s 87 790 divákmi. Nasleduje Šarišské múzeum v Bardejove s približne 60-tisíc ľuďmi. Po ňom nasleduje neďaleké múzeum v Kežmarku s počtom 33 260 návštevníkov.
Malí návštevníci. V nich vidia múzejníci svojich budúcich turistov. Foto: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.